Jak zaczynać, to niekonwencjonalnie i z rozmachem. Jak niekonwencjonalnie i z rozmachem, to rioja od Ijalby. Z rozmachem, bo rioja. Niekonwencjonalnie, bo Ijalba wino to popełnia podobno w sposób nowoczesny, od klasyki odbiegając znacznie. Co więcej, mamy tu do czynienia nie z tempranillo, a z samodzielnie grającym role wszystkie od głównej po poboczne szczepem graciano; który zazwyczaj jeśli występuje w takich winach, to jako 10-, 15-procentowa przyprawa.
A z wszech tej roli wywiązuje się znakomicie. Barwy dopatrzyliśmy się kusząco ciemnej, zupełnie nieprzezroczystej. Tak intensywnej, że niemal czarnej. Patrząc na kieliszek, E. nie wino, lecz czarną aronię widziała.
Podobnie rzecz się ma w kwestii aromatu. Wino pachnie niezwykle przyjemnie i zapraszająco. Jest dość dymne – czuć też beczkę. Co więcej, w aromatycznym swoim zrównoważeniu jest tak doskonałe, że nie ma w nim niczego, co mogłoby przeszkadzać.
Patrzenie patrzeniem, wąchanie wąchaniem, ale wino w końcu do ust wziąć trzeba. A tam dzieje się jeszcze lepiej. Na początku smak wydaje się bardzo aksamitny, wino ma przyjemną, niemal lepką konsystencję. Póżniej jednak uderza ostrością swoją w kubki smakowe. Trzeba zauważyć, że wino nie jest jakoś ponadstandardowo dobrze zbudowane; choć jest jednocześnie i zadziorne, i subtelne. Nowoczesność tej riojy w tym między innymi się przejawia, że owszem, czuć beczkę, ale bardzo z tyłu. Przy zakupie butelki zostaliśmy ukierunkowani na śliwkę. Otóż, jeśli śliwka, to suszona i pod koniec. Co ważne, niemal wcale nie czuć alkoholu – jest on wspaniale wyważony. Finisz wino ma relatywnie długi, ale też dość delikatny.
Żeby do pierwszej notki dodać trochę pieprzu, trzeba wszak się do czegoś przyczepić. Wydaje się, że wino – zamiast coraz ładniej się otwierać – z czasem jakby wietrzało, a już na pewno łagodniało, z każdym kieliszkiem wrażenia względem niego poważnie usubtelniając.
Guziczków wobec powyższego E. przyznała 87, a M – o jeden mniej.
Metryczka:
Kraj: Hiszpania
Winnica: Ijalba
Apelacja: Denominacion de Origen Calificada
Szczep: 100% Graciano
Rocznik: 2009
Zawartość alkoholu: 13%
Sklep i cena: MineWine.pl, 62 zł
Jeden Komentarz Dodaj własny