Ijalba Graciano 2009 Rioja DOC

dnia

Jak zaczynać, to niekonwencjonalnie i z rozmachem. Jak niekonwencjonalnie i z rozmachem, to rioja od Ijalby. Z rozmachem, bo rioja. Niekonwencjonalnie, bo Ijalba wino to popełnia podobno w sposób nowoczesny, od klasyki odbiegając znacznie. Co więcej, mamy tu do czynienia nie z tempranillo, a z samodzielnie grającym role wszystkie od głównej po poboczne szczepem graciano; który zazwyczaj jeśli występuje w takich winach, to jako 10-, 15-procentowa przyprawa.

A z wszech tej roli wywiązuje się znakomicie.  Barwy dopatrzyliśmy się kusząco ciemnej, zupełnie nieprzezroczystej. Tak intensywnej, że niemal czarnej. Patrząc na kieliszek, E. nie wino, lecz czarną aronię widziała.

Podobnie rzecz się ma w kwestii  aromatu. Wino pachnie niezwykle przyjemnie i zapraszająco. Jest dość dymne – czuć też beczkę. Co więcej, w aromatycznym swoim zrównoważeniu jest tak doskonałe, że nie ma w nim niczego, co mogłoby przeszkadzać.

Patrzenie patrzeniem, wąchanie wąchaniem, ale wino w końcu do ust wziąć trzeba. A tam dzieje się jeszcze lepiej. Na początku smak wydaje się bardzo aksamitny, wino ma przyjemną, niemal lepką konsystencję. Póżniej jednak uderza ostrością swoją w kubki smakowe. Trzeba zauważyć, że wino nie jest jakoś ponadstandardowo dobrze zbudowane; choć jest jednocześnie i zadziorne, i subtelne. Nowoczesność tej riojy w tym między innymi się przejawia, że owszem, czuć beczkę, ale bardzo z tyłu. Przy zakupie butelki zostaliśmy ukierunkowani na śliwkę. Otóż, jeśli śliwka, to suszona i pod koniec. Co ważne, niemal wcale nie czuć alkoholu – jest on wspaniale wyważony. Finisz wino ma relatywnie długi, ale też dość delikatny.

Żeby do pierwszej notki dodać trochę pieprzu, trzeba wszak się do czegoś przyczepić. Wydaje się, że wino – zamiast coraz ładniej się otwierać – z czasem jakby wietrzało, a już na pewno łagodniało, z każdym kieliszkiem wrażenia względem niego poważnie usubtelniając.

Guziczków wobec powyższego E. przyznała 87, a M – o jeden mniej.

Metryczka: 

Kraj: Hiszpania

Winnica: Ijalba

Apelacja: Denominacion de Origen Calificada

Szczep: 100% Graciano

Rocznik: 2009

Zawartość alkoholu: 13%

Sklep i cena: MineWine.pl, 62 zł

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s