Mure Pinot Noir 2009 Alsace AAC

Po kolejnej porażce degustacyjnej pinot noir z Burgundii czas najwyższy zajrzeć do Alzacji i sprawdzić, jak tam to [wino] się robi. Okazja ku temu znamienita, bo wprost ze źródeł przyjechała do nas stosowna butelka w 100% wypełniona czarnym pinotem. Okazja znamienita, więc wykorzystać trzeba było koniecznie.

Wykorzystywać zaczęliśmy tradycyjnie od w kieliszek wejrzenia. A tam rubin! Wino w barwie jest znacznie mniej przezroczyste od typowych pinotów burgundzkich; choć nadal przezroczystość jego jest istotna. Barwę, konsystencję ma gęstą, urzekająco aksamitną, a może nawet welurową. Jest w tym wszystkim jakaś przekonująca, na swój sposób imponująca równowaga.

E. aromat nie urzeka aż tak bardzo, jak kolor, ale uważa, że jest przyjemny. Ależ urzeka! I to jak! – twierdzi M. – ciągnąc dalej o tym, że subtelnie mineralne, słonawe. Coś w tym jest, bo pachnie jak tężnia w Ciechocinku – ripostuje E. Oboje zgadzamy się jednak co do tego, że wino pachnie subtelnie, w sposób się nie wybijający. Jest jednak na swój sposób zdecydowane w tym sensie, że jednorodne, nierozproszone.

Lekko mineralne, słonawe – to dobre określenia nie tylko aromatu, ale i smaku. Mineralność ta jest jednak dość zwiewna, bo łatwo dość ginie przy kontakcie z co bardziej słoną przekąską. Przy kontakcie z wędzonym serem ginie całkowicie. Bez tego rodzaju towarzystwa wspomniany aspekt wina przyjemnie dominuje, krąży nad degustacją. E. czuje od środka począwszy metaliczność, która – i tu już oboje się zgadzamy – przechodzi pod koniec w przyjemnie zmurszały mech na leśnym kamieniu. Wino o długim finiszu, który zostaje przede wszystkim na bokach języka i na gardle. Nie narzuca się jednak, nie rzuca na szyję, nie okłada obuchem po języku. Jest równe, a według M. nie odkrywa od razu wszystkich kart i wymaga jakiegoś tam nad nim podumania.

Nie ma co, piękne wino! A skoro piękne, to i guziczki sypią się w liczbie osiemdziesięciu pięciu ze strony E. i osiemdziesięciu dziewięciu od M.

Metryczka

Kraj: Francja

Winnica: Mure

Apelacja: Appellation Alsace Controlee

Szczep: 100% Pinot Noir

Rocznik: 2009

Zawartość alkoholu: 13%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s