Tova Vinho Regional Lisboa 2011

dnia

Ciągniemy temat Biedronki w wydaniu win jej białych. W poprzednim odcinku przełamaliśmy niechęć do tychże sprzedawanych we wspomnianym sklepie. Teraz bez ogródek i już na wstępie powiedzieć można, że jednak niechęć ta, a przynajmniej głęboka ostrożność, zmartwychwstała.

Ale od początku. Biała Tova barwie jest jasnożółta, a według M. przechodzi w zielony. E. jest wobec tego pomysłu sceptyczna, twierdząc, że zieleń bierze się z koloru ściany, która stanowi tło dla wina oglądania. Kolejna różnica między nami: dla E. wino w kolorze jest przyciężkawe, rześkim będąc w ocenie M.

Bezsprzecznie Tova pachnie owocami. Według M. jest to jednak aromat sztucznego soku jabłkowego – jak z kategorii „2 litry gratis”. E. uważa, że nie będąc neutralnym, nie jest jednocześnie to aromat ani ładny, ani brzydki.

No dobrze, a co w sprawie ust tak zwanych, tudzież  smaku? Jest owocowe, na szczęście nie będąc przy tym winem popadającym w słodycz. Dominują niedojrzałe jabłka. Przewodnią cechą wina jest jednak jego „ostrość”. Nie kwasowość, nie to, żeby miało być dobrze zbudowane. Właśnie ostrość. W ten sposób rozumiana, że powoduje coś w stylu krótkotrwałej zgagi. Ostrość ta przykrywa zupełnie doznania smakowe na finiszu. Można jednak mieć chociaż nadzieję, że wino nie jest płytkie. Jednak jego opowieść nie jest atrakcyjna, a samo niewiele sobą reprezentuje.

Butelka wystarczyła, byśmy się do tego wina zniechęcili i stwierdzili, że pić go więcej nie chcemy. Zaskakujące to po pierwsze dlatego, że czerwona Tova (która cały czas czeka na opublikowanie notki) była wcale przyzwoita. A po drugie, bo jednak jest w tym winie degustowany już wcześniej i za wyjątkowo szczęśliwy uznany szczep Arinto. Dziwna sprawa, ale i tak wracać nie zamierzamy. Wyrok guziczkowy w liczbie 48 od E. i 46 od M. niech zostanie uznany jako szczególnie sprzyjający „sprawcy”.

Metryczka

Kraj: Portugalia

Winnica: Felix Rocha

Szczepy: Fernao-Pires, Arinto

Rocznik: 2011

Zawartość alkoholu: 12,5%

Sklep i cena: Biedronka, 11,99 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s