Oceanus Fiuza 2011

dnia

Tym razem na blogu debiutuje sklep Winarium, a debiut uznać trzeba za wcale udany. Postać przybrał bowiem wina z portugalskiego Tejo, opartego na jakże mocno i intensywnie brzmiącym kupażu Tourigi Nacional i Cabernet Sauvignon. Zresztą, już po etykietce wino budzi zaufanie; wypada więc sprawdzić, co z tego zostaje, gdy sprowadzi się je do poziomu kieliszka.

Oceanus jest winem bardzo ciemnym, w ogóle nie przepuszcza światła. Wydaje się też być koloru aroniowego.

Aromat z kolei jest zdecydowany. Wino pachnie jak mokry mech; zapach jest to ziemisty.

Wydaje się, że swoim smakiem wino to czyni zadość naszym wyobrażeniom na temat Cabernet Sauvignon skupażowanego z czymś także mocnym. Wyczuwalne są taniny, lecz zostały one umiejętnie wytłumione w sposób nader zadowalający. Wiemy zatem, że tam są i to są intensywnie – ale jednocześnie wino ich przeciwko nam nie nadużywa. Najbliżej mu do aronii albo do wiśni, ale bez tychże cierpkości. Wyczuwalna jest zatem owocowość czy wręcz miąższowatość (czyli wszystko to koniecznie bez skórki), ale wszystko to bez śladu słodyczy. Smak sam w sobie wydaje się być przykurzony. Wino jest całkiem solidnie zbudowane, choć czasem trudno jest mu złapać równowagę – mogłoby się czasami lepiej rozwinąć czy bardziej na coś zdecydować. Nie do końca bowiem wiadomo, którego konia obstawia: taniny? owoce?

Co w Oceanusie urzeka przede wszystkim, to naprawdę świetna relacja jakości do ceny. Za niewielkie, biedronkowe wręcz, pieniądze dostajemy coś, o czym naprawdę można dłużej podyskutować. A jeszcze lepiej nie dyskutować za bardzo, a chłonąć. Stąd entuzjastyczna ocena 79 guziczków od E. i 77 od M.

Metryczka

Kraj: Portugalia

Winnica: Fiuza

Szczepy: Touriga Nacional, Cabernet Sauvignon

Rocznik: 2011

Zawartość alkoholu: 13%

Sklep i cena: Winarium, 23,68 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s