Terre Sabaude Nebbiolo d’Alba 2007 DOC

dnia

Gdy kupowaliśmy to wino w grudniu (tego samego albo następnego dnia, co poprzednie recenzowane wino), powiedziano nam, że nie opowiada ono głupot. Charakterystyka to celna i adekwatna. Więc i my zamiast opowiadać głupoty, przechodzimy do konkretów. A tymi ostatnimi wino obrodziło intensywnie.

Bardzo zaskoczyła nas barwa degustowanego Nebbiolo. Gdy patrzeć na nie od dołu, jest zupełnie nieprzejrzyste. Gdy od góry – przeciwnie. Zależnie więc od kąta patrzenia wydawać się może ciemne i nieprzejednane, by innym razem wyglądać trochę jak Pinot Noir (to ostatnie w sumie dziwić aż tak nie powinno – szczepy te są wszak co najmniej kuzynami). Wino ma kolor rodzynkowy.

Zdecydowany. Pełny. I uchwytny. Taki jest aromat tego wina. Im dalej w kieliszek, (tym więcej wina) tym większe jednak problemy z jego zdefiniowaniem. Czujemy i suszone owoce, i beczkę, i pełną paletę innych, świetnie zbalansowanych zapachów. Co uznajemy za zaletę – żaden z nich nie wybija się ponad pozostałe, nie dominuje.

Wielowymiarowy i pełny jest także smak. Wyczuwamy nienachalny posmak suszonej śliwki. Ma chyba jednak w sobie coś z Barbery czy Uvarary. Wino było dużym wydarzeniem dla naszych kubków smakowych, które zostały idealnie oblepione jego pełnią. Jest dobrze zbudowane i kształtne. No i ten finisz: długi, sinusoidalny. Wielka rzecz.

Może w przypływie zbytecznej euforii, może z zimnym obiektywizmem – ale winu zgodnie [sic!] przyznaliśmy 91 guziczków. Wobec czego koniecznie niedługo trzeba będzie sprawdzić, czy w jego odbiorze jesteśmy stali i niewzruszeni, czy też dzień był to dla tego Nebbiolo tak wyjątkowo przychylny.

Metryczka

Kraj: Włochy

Winnica: Produttori di Govone

Szczep: 100% Nebbiolo

Rocznik: 2007

Zawartość alkoholu: 14%

Sklep i cena: MineWine.pl, 79 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s