Prunotto Fiulot 2010 Barbera d’Asti DOCG

dnia

Kolejny wpis archiwalny z listopadowej degustacji w Helsinkach. Barbera tak z Asti, jak i z Alby to wino niezmiennie nęcące (w końcu Piemont, więc inaczej być chyba nie może), stąd oczywiście konieczne jest od czasu do czasu zajrzeć, co słychać w butelkach od kolejnych producentów.

Wino ma bardzo zachęcającą, przyjemną i aksamitną barwę. Wypada gdzieś między ciemną czereśnią, a rubinem. Wydaje się też, że ma wspólny, choć bardzo wysoki, mianownik z Pinot Noir czy Nebbiolo.

O jakimś tam podobieństwie do Pinot Noir świadczą być może zbieżne nasze odczucia co do aromatu z odczuciami względem opisywanego już burgunda. Jest to delikatny, ale też lekko żrący zapach palonych liści przy wysokiej wilgotności powietrza; gdy to ostatnie jest lekko „klapnięte”. Z kierunkiem tym nie zgadza się E., czując tam raczej słodycz cukru brązowego na upieczonych, świeżo wyciągniętych z pieca muffinkach. Jakkolwiek by nie było, zapach na plus.

Smak cechuje wcale wysoka kwasowość; choć jednocześnie wino jest gładkie, może nawet rześkie. Wyczuwalna czarna porzeczka. Jest przy tym wielowymiarowe i niejednorodne – z każdym kolejnym łykiem odkrywa kolejne smaki. Stopień wyczochrania języka i wyfikołkowania kubków jest przez to nader wysoki. I dobrze. Do tego dochodzi przyjemnie chropowata faktura.

Wino zdecydowanie grzechu warte, niech więc cieszy się 81 guziczkami od E. i 76 od M.

Metryczka

Kraj: Włochy

Winnica: Prunotto

Apelacja: Denominazione di Origine Controllata e Garantita

Szczep: 100% Barbera

Rocznik: 2010

Zawartość alkoholu: 13,5%

Sklep i cena: Alko (Helsinki, Finlandia), ok. 47,50 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s