Pinot Gris Konwelt Grand Premier Cru 2008 MLAC

Wina luksemburskie nie cieszą  się jakąś szczególną estymą. Są niemal nie do dostania poza Luksemburgiem, Belgią, może częścią Holandii i Francji. Szkoda, bo jak się okazuje – do zaoferowania mają wcale niemało. My mieliśmy okazję trochę ich popróbować ponad rok temu w Belgii i stamtąd właśnie na stojak a ze stojaka dziś do kieliszka przywędrowało degustowane Pinot Gris, czyli szczep z białych nadprzeciętnie pociągający.

Po nalaniu odpowiedniej ilości do kieliszka, wino ma kolor jasnożółty, może nawet gruszkowy. Przechodzi jednak w srebrzysty w miarę, gdy go ubywa.

Według M. aromat wina jest dwuwarstwowy. Dominuje coś w stylu skałek, a czasem wynurzają się gruszki. Natomiast według E. na zapach składa się coś we współpracy z kurzem. Czym jest to coś? Może jednak tymi skałkami… Do tego dochodzi znikoma słodycz.

Smak jest dość mineralny, choć jednocześnie wino jest wcale gładkie. Z tyłu przyjemnie czają się owoce. Także w tym przypadku E. nie uznaje tej dwuwarstwowości – nie czuje bowiem owocu. Według niej wino cechuje subtelna kwasowość i mineralność, a jest ono w sumie dość proste. Oboje zgadzamy się co do daleko idącej subtelności wina; bardzo łatwo zabić jego smak źle dobranym daniem.

Z degustacji jesteśmy więcej niż zadowoleni. Wino, które ma naprawdę sporo do zaoferowania, a do tego intensywnie oscyluje wokół naszego wzorca wina białego. Trudno się dziwić, wszak to Pinot Gris. Popadając w umiarkowany zachwyt, przyznajemy 87 (E.) i 85 (M.) guziczków.

Metryczka

Kraj: Luksemburg

Winnica: Caves Jean Leuck-Thull

Apelacja: Moselle Luxembourgeoise – Appellation Controlee

Rocznik: 2008

Szczep: Pinot Gris

Zawartość alkoholu: 12,5%

Sklep i cena: Match (Gandawa, Belgia), 6,60 EUR

3 Komentarze Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s