Pierre Chanau Pinot Gris 2010 AAC

W ramach orania Alzacji i eksplorowania Pinot Gris – takaż propozycja od Pierre’a Chanau. Facet podpisuje się pod tym winem tak dyskretnie, że początkowo myśleć można, że jest to jakiś no name. Co potwierdza niewyszukana etykietka z bocianem na tle uroczej wizji alzackiego miasta i górującym nad nimi jakimś tam medalem albo do medalu nawiązaniem. Zdecydowanie lepiej dzieje się, gdy oceniamy samą już tylko butelki zawartość.

barwie wino jest bladożółciutkie, choć tym razem szary Pinot ewidentnie już idzie w kierunku żółci sensu stricto.

Gdy powąchać, wyczuwalna jest słodycz wypadająca gdzieś między gruszką a mirabelką. Może gdzieś obok leżą też jakieś przysmażone owoce, może są to orzechy. Aromat jest z jednej strony zdecydowany, ale z drugiej – na tyle subtelny, by zdarzało mu się przy niektórych sztachnięciach zginąć.

Wino jest zdecydowanie słodsze od degustowanego wczoraj Pinot Gris z Luksemburga. Jego mineralność jest bardzo schowana – eksponowana jest nie bardziej niż altówka w orkiestrze. Słodycz ta jest jednak pozytywna; dzięki niej wino rozkosznie się rozpływa. Nadaje też winu swoistej pełni. Mimo wszystko, degustowany Pinot jest dość zrównoważony. Czujemy też oczywiście owoce, ale zupełnie nie wiemy, jakie. Z całą pewnością są jednak malutkie. Może bardzo dojrzały agrest? Podsumowując, smak idzie w troszkę innym od oczekiwanego kierunku, ale nadal jest to kierunek dobry.

Z powodu słodyczy wino nadawałoby się raczej jako aperitif albo akompaniament dla  umiarkowanych deserów. Najlepiej chyba jednak pasuje jako towarzysz ciepłego, wczesnego popołudnia. Nam towarzyszyło w sposób wcale udany, stąd 82 guziczki od E. i 79 od M.

Metryczka

Kraj: Francja

Winnica: Pierre Chanau

Apelacja: Appellation Alsace Controlee

Rocznik: 2010

Szczep: Pinot Gris

Zawartość alkoholu: 12,5%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s