Vina Norte Tinto Joven 2011 TADO

dnia

Po miłym do Teneryfy wstępie, zaglądamy na tę wyspę ponownie; a konkretnie do Tacoronte Acentejo. A stamtąd do kieliszka wiedzie nas młode czerwone wino, propozycja okraszona nazwą Vina Norte.

Poróżniliśmy się już na starcie, gdy przyszło nam wypowiedzieć się na temat barwy wina. Według E. jest ona wiśniowa; ciemna, gdy patrzy się na kieliszek z boku, a przezroczysta – gdy z góry. M. widzi tu raczej kolor rubinowy z fioletowymi akcentami. E. się z tym „absolutnie nie zgadza”, tupiąc przy tym nogami i pokazując na laptopie, że „rubin przecież jest czerwony, a to wino było bardziej fioletowe”.

Zgody nie było także w temacie aromatu. Dla E. jest on intensywny; dość mocno wyczuwalny jest też alkohol. Z jednej strony zapach wina jest dość ostry; z drugiej zaś, delikatnie słodki. M. twierdzi, że aromat wina jest bardzo subtelny, choć dość chropowaty, z ostrymi akcentami. Ale że słodycz? Że alkohol? Raczej nie.

Udało nam się natomiast zgodzić co do oceny smaku. Wino jest bardzo wytrawne, wcale taniczne. Dość zdecydowane, ale jednocześnie raczej niepełne. Próżno w nim szukać jakiegokolwiek słodkiego akcentu. Finisz jest umiarkowanie długi, choć według M. wychyla się raczej ku krótkości.

Tak oto wypadło nam skosztować bardzo fajnego, młodego wina, które w sumie niemało ma do opowiedzenia, a i cmokać nad nim można względnie bez zawodu. Wypiliśmy je do bardzo jarzynowej paelli i był to w doborze strzał w dziesiątkę. Samo wino natomiast strzela w 72 guziczki (E.), czasem nawet w guziczków 75 (M.).

Metryczka

Kraj: Hiszpania

Producent: Bodegas Insulares Tenerife

Apelacja: Tacoronte Acentejo Denominacion de Origen

Rocznik: 2011

Szczepy: 95% Listan Negro, 5% Negramoll

Zawartość alkoholu: 13,5%

Cena: ok. 8 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s