Juan Gil Monastrell DO Jumilla 2011

Coś ostatnio często zaglądamy do Hiszpanii, choć wcześniej o skłonności do patrzenia w tym winnym kierunku byśmy się nie podejrzewali. Tym razem mrugnął do nas Juan Gil ze swoją propozycją Monastrell kiszącego się przez cztery miesiące w beczce. Juanowi odmrugnęliśmy, a to było tak:

Barwa tego wina jest nieprzejednanie ciemna, niemal czarna, choć momentami może nawet jest to ciemny fiolet. Na brzegach coś w stylu wiśni.

Dym! Dużo dymu i beczka! Dymny i masywny jest aromat degustowanego Monastrella. Jest przy tym ciekawie zrównoważony. Co ważne, nie czuć w sumie alkoholu, czego można by się obawiać po wysokiej jego zawartości.

Zaskakuje smak, zwłaszcza w kontekście aromatu. Bo oto objawiają się owoce. Pełnie; nie słodkie, ale pełne. Trochę taniny – jak najbardziej. Ponadto, wino jest dość pieprzne. Według E., mimo tych 15%, dużym atutem jest to, że nie czuć alkoholu. M. się z tym nie zgadza, twierdząc, że jest on jednak wyczuwalny trochę z tyłu. Finisz? Niestety, nie taki długi.

Bardzo przyjemne i owocne spotkanie. Jeśli analogiczna butelka kiedyś jeszcze się nam napatoczy, stronić nie będziemy. A nawet przeciwnie. Stąd, 81 guziczków od E. i 84 ze strony M.

Metryczka

Kraj: Hiszpania

Producent: Juan Gil

Apelacja: Denominacion de Origen Jumilla

Rocznik: 2011

Szczep: 100% Monastrell

Zawartość alkoholu: 15%

Sklep: Winarium

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s