Kluisberg Muller Thurgau 2011 Hagelandse wijn

Jak zobaczyliśmy to na półce sklepowej, nie było mowy, by się oprzeć. Ciekawostkowo, ale na pewno nie po raz ostatni, zaglądamy do flamandzkiej Brabancji, czyli do stereotypowo zimnej i deszczowej Belgii. Debiutuje też u nas szczep Muller Thurgau, gdzieniegdzie zwany Rivanerem – do którego nastawienie z definicji mamy pozytywne. A oto, co z tego pozytywnego zaciekawienia wyszło.

Wino jest sympatycznie blade, stuprocentowo białe; no po prostu jak Belg na wakacjach. Może popada trochę w kolor ecru, a trochę wygląda jak miąższ owocu liczi. Pewnie jest w tym sporo z autosugestii, ale barwa wydaje się też chłodna i mżawkowata. No po prostu ładna.

Aromat jest nieśmiało owocowy; zwiewny albo i powietrzny. Według M. jest on ciut kwaśny, E. czuje raczej subtelne kwiaty.

Pierwsze i dominujące wrażenie smakowe to bardzo fajne zbalansowanie kwasowości z owocowością. Akcent położony jest jednak delikatnie na owoce. Wszystko to jest jednak bardzo lekkie, nieśmiałe. Przyjemne i dżdżyste.

Można ze spokojem uciągnąć butelkę i czuć się przy tym więcej niż dobrze. Ale na kolejną jakoś już nie ma się ochoty. Niemniej, wino samo w sobie jest całkiem ciekawe. Można odnieść wrażenie, że realizuje ono coś w stylu stereotypowej cechy Belgów – bycia tak „po prostu”. Nie ma co się oszukiwać. Absolutnie nie udało nam się degustować tego wina w wyabstrahowaniu od jego egzotycznego na swój sposób pochodzenia. Ale też specjalnie nam na tym nie zależało. Trudno wyczuć, na ile „obiektywna”, a na ile obarczona za pochodzenie premią jest nasza ocena, dajemy niemniej 82 (E.) i 79 (M.) guziczków.

Metryczka

Kraj: Belgia

Producent: Kluisberg

Apelacja: AOC Hageland

Szczep: Muller Thurgau

Rocznik: 2011

Zawartość alkoholu: 11%

Sklep i cena: Delhaize (Leuven, Belgia), 7,69 EUR

2 Komentarze Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s