Changyu Cabernet Gernischt Blend 2010 Ningxia

dnia

Ciekawostek ciąg dalszy, acz w przypadku win chińskich być może takie określenie nie długo pozostanie aktualne. Rynek tamtejszy podobno rozwija się imponująco; Chińczycy już nie tylko osuszają najlepsze butelki Bordeaux, ale ruch w interesie zaczyna kiełkować i w drugą stronę. Regionem najbardziej prężnym na tym polu okazuje się Ningxia (z topograficzną pomocą przychodzi nam etykietka, informując, że to ok. 1330 km na zachód od Pekinu) a sprawdzany przez nas Changyu jest podobno producentem o nie najgorszej renomie i jeszcze lepszym marketingu.

Kolejną ciekawostką jest szczep, będący krzyżówką Cabernetów Sauvignon i Franc (aczkolwiek pewności co do pochodzenia właściwie brak). Więcej i bardziej profesjonalnie można na temat tego wina poczytać tutaj lub tutaj. I jeszcze tutaj. Nam degustacja wyszła tak:

W przypadku barwy mamy w sumie do czynienia z klasyką rocka. Wino jest klarowne, wypada gdzieś między kolorem bordowym a czereśniowym. Z naciskiem na ten pierwszy.

Niezbyt zachęcająco wypada aromat, który jest ostry i intensywny. Istotnie wyczuwalny jest alkohol.

W ustach wino wydaje się mocne i dość oleiste. Smak z jednej strony jest dość intensywny, ale w sumie niedookreślony, płaski i właściwie bez finiszu. Wyczuwalna jest aronia, troszeczkę tanin i w sumie tyle. Żadnych niuansów, a tym bardziej owoców leśnych czy innych słodkości, w przeciwieństwie do Brytyjczyków z linkowanych stron, uchwycić nam się nie udało.

Trochę wbrew powyższemu, może trochę na zachętę (jakby zachęta za strony Dwóch Kieliszków była Chinom potrzebna) – jesteśmy w sumie względem tego wina całkiem optymistyczni. Nawet jeśli za chwilę zapomnimy jak smakowało, to zawsze ciekawą lekcją jest spróbowanie Cabernet Ger-czegośtam, uprawianego rzut kamieniem od Pekinu, na które to grona słońce świeciło przez trzy tysiące godzin, podczas gdy w Bordeaux świeci tylko przez 2052 godziny (wspominaliśmy o ciekawym marketingu?). Przyznajemy więc 69 guziczków (E.), a nawet z wychyleniem ku 72 (M.).

Metryczka

Kraj: Chiny

Producent: Changyu

Region: Ningxia

Szczep: Cabernet Gernischt

Rocznik: 2010

Zawartość alkoholu: 12,5%

Sklep i cena: Delhaize (Belgia), 5,99 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s