Kerria Lacrima di Morro d’Alba 2011 DOC

dnia

 

lacrima

Lacrima, czyli łza. Szczep uprawiany przede wszystkim w Marche (zazwyczaj właśnie wokół wioski Morro d’Alba), które darzymy uczuciem niemałym i zawsze na butelkę stamtąd damy się skusić. Na Lacrimę, za jej wyjątkowość, damy się skusić nawet po dwakroć. A kuszenie odbywało się tym razem w bardzo ciekawym miejscu w Leuven w Belgii, gdzie sklep z winami i knajpka połączone są ze sprzedażą antyków, a czasami nawet z jakąś działalnością niemal kulturalną. Czyli Convento Wines and Antiques. Mamy nadzieję kiedyś poświęcić im jakiś osobny wpis.

Barwa tego wina to dojrzała wiśnia z intensywnie zaakcentowanym fioletem. Wino jest bardzo ciemne, ledwo przepuszcza światło.

Aromat to coś, po czym jesteśmy chyba w stanie rozpoznać Lacrimę na kilometr. A ten bardzo koresponduje z dotychczasowymi względem tego szczepu odczuciami. Jest bardzo kwiatowy, z dominacją fiołków. Bez kompleksów wybijają się też cytrusy. Lacrima jest niezwykle aromatyczna, co oczywiście nie znaczy, że ostra. Jesteśmy rozanieleni. Miłość.

Wino jest bardzo świeże, w smaku nadal kwiatowe. Chłodne, a ociepla się na finiszu, który jest nawet długi. Łatwo jednak ginie przy niezbyt nawet wymagającym serze. Podobno można je pić z salami, my postanawiamy jednak tym razem zrezygnować z akompaniamentu, żeby nie chcący nie zagłuszyć śpiewaczki. Wino jest niezwykle subtelne, ładnie ułożone. Ma naprawdę sporo gracji. Wyczuwamy naprawdę delikatne taniny, które uruchamiają się zwłaszcza pod koniec degustacji.

Lacrima to wino, względem którego chyba niezmiennie już będziemy pozwalać sobie na pewną dozę egzaltowanego uwielbienia. Kochać je można już za samą nazwę. Ale i za aromat, a w konsekwencji za smak – te są bowiem arcyciekawe i na swój sposób specjalne. Nawet jeśli producent jakiś taki masowy, to wino i tak uważamy za wspaniałe, przyznając mu po 91 guziczków.

Metryczkalacrima w kieliszku

Kraj: Włochy

Producent: Casa Vinicola Gioacchino Garofoli

Apelacja: Denominazione di Origine Controllata

Szczep: 100% Lacrima

Rocznik: 2011

Zawartość alkoholu: 13%

Sklep i cena: Convento Wines and Antiques, Leuven (Belgia), 9,95 EUR

3 Komentarze Dodaj własny

  1. dope pisze:

    najlepsze wino na swiecie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s