LeALTANZA Artistas Espanoles – Dali Rioja Reserva 2004 DOC (podejście numer dwa)

lealtanza2Po dość długiej przerwie wracamy do serii Artistas Espanoles, wypuszczonej przez LeALTANZĘ. Za pierwszym razem (tam też ciut obszerniejszy wstęp) wrażenia mieliśmy dość mieszane, bo i zawartość butelki intensywnie nas zaskoczyła. Z tym większym zainteresowaniem podchodzimy dziś do tego samego wina po raz drugi. Ciekawi nas także to, czy i na ile nasze wrażenia będą się różnić się od tych sprzed niemal pół roku; na ile nasze notki są w ogóle obiektywne. Dla porządku: tym razem na etykietce widnieje genialny obraz Galatea de las esferas, a spośród czternastu tysięcy butelek trafia nam się ta z numerem 6142.

Barwa jawi nam się jako czereśniowa z uroczymi na brzegach refleksami. To przy jednym spojrzeniu. Przy innym wino ubiera się w suknię nieprzezroczystą, o kolorze ceglanej czerwieni, wpadającej w bardzo ciemny fiolet tudzież aronię.

Aromat jest na początku intensywny i owocowy. Dominują „suche” owoce leśne. Po otwarciu się zapach jest dymny. Absolutnie brak w nim beczki.

Degustowana rioja ma smak wieloaspektowy, wielowymiarowy – a przy tym nie tak łatwy do uchwycenia; przygaszony. Przede wszystkim wydaje się wędzony, stąd też jakby suchy. Wino jest też dość taniczne; a jest to taniczność aroniowa. Sporo też chyba innych jakichś czerwonych lub leśnych owoców. Według M. smak jest też momentami trochę mdły. Otwiera się bardzo długo; po dokonaniu się czego rozpościerają się przed nami zadowalająca pełnia i wcale długi finisz.

Drugie spotkanie z winem oetykietkowanym Dalim było już okraszone mniejszą dozą niepewności, ale nadal zdawało nam się, że momentami wchodzimy z naszymi kubkami smakowymi na dość niepewny grunt. Co właściwie należałoby uznać za zaletę. Tych LeALTANZA ma zresztą niemało, dlatego E. przyznaje jej dzisiaj 89 guziczków, a M. – 83.

lealtanza1Metryczka

Kraj: Hiszpania

Producent: Bodegas Altanza

Apelacja: Denominacion de Origen Calificada

Rocznik: 2004

Szczep: 100% Tempranillo

Zawartość alkoholu: 13,5%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s