Vale da Raposa 2008 Alves de Sousa Douro DOC

dnia

vale_de_raposa_2008

Douro od Alvesa de Sousy jest chyba dość zasłużenie (tak nam przynajmniej wydaje się po pierwszej degustacji) eksponowane w eks-Winarium, zwanym teraz Viniferą. A skoro wspomnienia z nim związane mamy dobre i miłe, skorzystaliśmy z okazji by trochę pogłębić znajomość.

Jak to w życiu niestety bywa, pogłębianie znajomości zaczyna się od patrzenia. Wglądania. A „odgląda” nam wino w barwie bardzo ciemne i w ciemności swojej gęste. Sporo w nim fioletowych (M.) albo burgundowych (E.) refleksów.

Poróżnienie się w kwestii refleksów to dopiero przyczynek do naszej cichej nad butelką kłótni. W przypadku aromatu M. czuje pełny, owocowy bukiet, trochę dymu i odrobinę beczki. Według E. wino pachnie intensywnie, przede wszystkim zgniłymi liśćmi i wilgocią.

W przypadku smaku różnimy się jeszcze bardziej. E. uważa, że wino jest mocno wytrawne, a przy tym niezwykle gorzkie (co być może jest jednak jedynie skutkiem złego do wina doboru serów). Jest też umiarkowanie taniczne i delikatnie owocowe, choć zaznaczyć trzeba, że mowa tu o owocu z grubą skórką. Wszystko to jest jednak niezbyt dobrze wyważone. M. z kolei uważa, że wino jest przede wszystkim owocowe, z jakimś tam nawet słodkawym podtekstem. Tanina jest niezwykle subtelna, niemal nieobecna. Niemniej, wino jest zaskakująco pełne i przyjemnie rozpływa się w ustach. M. podkreśla, że jest ono bardzo ładnie zrównoważone, a przy tym dość chyba łatwe w odbiorze. Co broń Boże nie jest zarzutem.

Jak nie trudno wywnioskować, E. raczej niechętnie wróciłaby do tej butelki. W degustacji przeszkadzała jej przede wszystkim gorzkość wina. Według M. z kolei jest to całkiem mocna i radosna propozycja, na którą zawsze warto odpowiedzieć z entuzjazmem. Stąd dość duża rozbieżność w kwestii guziczków, których przyznajemy odpowiednio 71 (E.) i 84 (M.).

Metryczka

Kraj: Portugalia

Producent: Alves de Sousa

Apelacja: Douro Denominacao de Origem Controlada

Szczepy: Touriga Nacional, Tinta Roriz, Tinta Barroca

Rocznik: 2008

Zawartość alkoholu: 14,5%

Sklep: V. Vinifera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s