Petreny Pinot Noir 2008

dnia

petreny_pinot_noirCzas już jakiś temu zachwycaliśmy się big bandową propozycją od Petrenego, czarnego pinota zostawiając na niebezpieczne „później”. Po niemal pół roku udało nam się jednak dopełnić obrazka, a wygląda to mniej więcej tak.

Rzadko kiedy zdarza nam się tak zachwycać barwą wina. A jest ona urzekająca, choć też trudna do adekwatnego opisania. Wino jest bardzo jasne i pięknie czarnopinotowe. Pod różnymi kątami odbija odmienne refleksy, co sprawia wrażenie, że niemal się mieni. Jest tutaj coś z cegły, ale okraszonej sułtańską rodzynką. Może jest też w tej barwie trochę z landrynki albo ziołowego cukierka. Bardzo wieloaspektowy kolor, w którym E. się zakochała.

Nie zgadzamy się natomiast co do aromatu. Według E. wino przypomina w tej kwestii mięsiste, czerwone owoce; pachnie też trochę jak wino domowe. Według M. zapach jest najpierw urzekająco suchy – później pojawia się wilgoć, a może nawet anonsowana przez E. mięsistość. Wino jest w aromacie pełne, choć pojawiają się też mniej przyjemne, ostre tony.

Według M. mamy do czynienia z jednym z tych niewielu przypadków, gdy bardziej adekwatne na określenie smaku byłoby słowo „suche”, a nie „wytrawne”. Jest w nim też coś z pełni oraz miękkie, słodkie może nawet, podbicie. Finisz natomiast jest mało satysfakcjonujący. E. zafiksowała się natomiast na niedojrzałych, acz soczystych i mięsistych czereśniach – odmawiając jakichkolwiek dalszych na temat smaku komentarzy.

Pinot Noir od Petrenego uważamy za propozycję chwalebną i uwagi godną. Cena też nie wydaje się wygórowana. Być może jest to kwestia tego, że w przypadku Big Bandu mieliśmy po prostu dzień na to wino; a być może te dwie pozycje jednak różnią się znacząco. Niemniej, w przypadku czarnego pinota nie daliśmy się niestety aż tak fantazyjnie i entuzjastycznie porwać. Co nie zmienia faktu, że wino smakowało nam ponadprzeciętnie, stąd i 85 guziczków od E., a od M. nawet 89.

Metryczka:

Kraj: Węgry

Winnica: Petreny

Rocznik: 2008

Szczep: Pinot Noir

Zawartość alkoholu: 12,5%

Sklep i cena: MineWine.pl, 52 zł

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s