Torre del Reloj Tinto Monastrell 2010

dnia

torre_del_relojPodążając w stojaku na wina tropem hiszpańskim, zajrzeliśmy w okolice Alicante do jeszcze niezbyt dobrze znajomego nam szczepu Monastrell. Zaznajamianie się wyszło wcale udanie:

Barwa tego wina jest po prostu ciemna, purpurowa, z co bardziej czerwonymi refleksami. Właściwie nie przepuszcza ono światła, a kolor ma w sobie coś z wilgotnej ziemi.

Gdy się sztachnąć, wyłania się wino o aromacie owocowo soczystym i lekko ziemistym. Zapach jest nieprzesadnie intensywny, choć momentami na swój sposób zaostrzony.

ustach mamy do czynienia z winem lekkim, owocowym, które zaakcentować się jest w stanie li tylko na chwilę i nie za mocno. Dość szybko wybrzmiewa. Według E. jest tu trochę taniny, według M. – niemal wcale. Ma natomiast ciekawą, kredową, może trochę metaliczną fakturę.

Przyszło nam zatem zdegustować wino zupełnie poprawne, dobre, ale nie wywołujące jakichś głębszych doznań. Nie ma się jednak za bardzo do czego przyczepić. A skoro nie ma, to nie czepiając się, przyznajemy 81 guziczków ze strony E. i 74 od M.

Metryczka

Kraj: Hiszpania

Apelacja: Vinos Alicante Denominacion de Origen

Producent: La Bodega de Pinso

Szczep: Monastrell

Rocznik: 2010

Zawartość alkoholu: 13,5%

Sklep: Vinifera

9 Komentarzy Dodaj własny

 1. Winnetoo pisze:

  Ja wina z Alicante uwielbiam właśnie za bezpretensjonalność i prostotę, a Monastrell to nic innego jak Mourvedre, jeden ze szczepów choćby Cotes du Rhone 🙂 Z winiarskim pozdrowieniem!

  1. miewmach pisze:

   Na to właśnie wygląda, że trzeba będzie się bardziej nad Alicante pochylić. A o tożsamości Monastrell i Mourvedre absolutnie nie wiedzieliśmy, więc dzięki stokrotne za uwagę! 🙂

  2. Grzegorz pisze:

   Obawiam się ,że te powiązanie z Mourvedre jest mylne. W 1998roku były robione badania DNA i nie znaleziono powiązań między tymi szczepami.

 2. Winnetoo pisze:

  Obawiam się, że jednak nie. Mourvedre i Monastrell to synonimy i odnoszą się do dokładnie tej samej winorośli. Ta sensacja, do której się Pan odnosi, była efektem pomyłki w laboratorium UC DAVIS, gdzie mylnie oznaczono próbki. Szybko się wycofano i przeproszono za pomyłkę.

  1. Grzegorz pisze:

   MONASTRELL:
   Has synonym name Morrastel). Recent DNA evidence (3/98) suggests that the library varieties from UC Davis, California and Montpellier, France used in the tests are identical to Moristel and have no relationship to Mourvèdre.

   Moja wiedza pochodzi z THE SUPER GIGANTIC Y2K WINEGRAPE GLOSSARY Anthony’ego J. Hawkins’a… Data wydania to pazdziernik 2007roku. Od 1998 roku było więc 9lat na sprostowanie.Nikt tego nie uczynił.
   Bardzo proszę o podanie żródła Pańskiej informacji o pomyłce przy badaniu próbek.

 3. Winnetoo pisze:

  Pomijając fakt, że podają tak wszystkie popularne i aktualne encyklopedie, publikacje internetowe, można sięgnąć po aktualną kartę wina Mourvedre właśnie ze strony UC Davis, instytutu badań DNA winorośli, na które się Pan powołuje. Tam używa się obu nazw. Poza tym, sporo jest wzmianek w internecie o tej pomyłce.

  Click to access 24340.pdf


  http://www.nytimes.com/2012/10/31/dining/reviews/monastrell-grapes-add-distinction-to-their-workhorse-status.html?pagewanted=all&_r=0
  http://wine-grape.findthedata.org/q/64/2226/What-is-the-history-of-Mourvedre-Wine-wine

  1. Grzegorz pisze:

   Świetnie. O to mi chodziło. Lubię mieć czarno na białym. Dziękuję za szczyptę wiedzy 🙂

   1. Winnetoo pisze:

    Żaden ze mnie znawca, Pańska uwaga zbiła mnie z tropu. Ale zmusiła do poszukiwań i w gruncie rzeczy, to ja jestem bogatszy o jakąś wiedzę. Mam wrażenie, że nadużywamy gościnności Państwa Kieliszków 🙂 Zapraszam do siebie winnetoo.blogspot.com

 4. miewmach pisze:

  Gościnności Kieliszków nadużyć nie sposób, a pożywną dyskusję cały czas śledzimy z dużym zainteresowaniem 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s