Arbeta Barbera d’Alba DOC 2010 Superiore

dnia

arbeta1Piemont, Langhe, Alba i Barbera to są słowa-klucze, na które zawsze chyba będziemy reagować entuzjastycznie. Tak też się stało, gdy stanęliśmy przed dylematem wyboru wina „po prostu”, na wieczór, we w miarę przystępnej cenie. Postanowiliśmy więc okoliczność tę skonfrontować z Barberą cokolwiek masową i supermarketową, by trochę jednak nad nią pocmokać.

Po przelaniu wina do kieliszka ukazało nam się wino bardzo ciemne, o barwie purpurowo-fioletowej i nieprzesadnie obfitujące w refleksy.

Aromat to chyba najmocniejszy punkt tego wina. Jest bardzo przyjemny i aż chce się wąchać jeszcze i jeszcze. Mocno wyczuwalny jest tutaj owoc, który podbity jest jakimś echem beczki. Wino pachnie subtelnie, ale jednocześnie w sposób zdecydowany. Jest to zapach aksamitny, ciut podtęchły i w sumie dość złożony.

Smak wina koresponduje z zapowiedzią zapachową, ale jednak na nieco niższym od oczekiwanego poziomie. Wino jest soczyste, nieprzesadnie okraszone taninami. Za to sporo tu owocu wychylającego się w kierunku beczki. Słaby jest natomiast finisz – wino treściwe jest właściwie jedynie do „środkowego” momentu, by później przepaść bez echa; rozpłynąć się. Można odnieść wrażenie, że wspomniana soczystość wpływa na całość rozwadniająco.

Wino można w sumie uznać za udane, choć jednak nie przypomina nam Barber degustowanych wcześniej – zdarzało im się bowiem być dużo bardziej treściwymi. Niemniej, na uznanie zasługuje dobra relacja ceny do jakości – co rzadko przychodzi docenić w przypadku win z supermarketu Delhaize. Degustowało się nam całkiem przyjemnie, na znak czego zostawiamy w butelce 77 (E.) i 79 (M.) guziczków.

arbeta2Metryczka

Kraj: Włochy

Apelacja: Denominazione di Origine Controllata

Producent: CO.TRA.PRO – almawines

Szczep: Barbera

Rocznik: 2010

Zawartość alkoholu: 14%

Sklep i cena: Delhaize (Belgia), 6,60 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s