Riesling Konwelt Grand Premier Cru 2009 MLAC

dnia

rieslingWracamy degustacyjnie do Luksemburga. A nawet do winnicy, z której mieliśmy już okazję nieco zaczerpnąć. Wtedy było Pinot Gris, teraz czas na nobliwego Rieslinga z udanego podobno 2009 roku. A że jest to podobno dobry moment na kosztowanie wina wówczas zebranego, postanowiliśmy się mu nie opierać ani chwili dłużej.

barwie jednak nie jesteśmy w stanie powiedzieć zbyt wiele. Trochę pretensjonalnie kojarzy nam się z latem. Wino swoim żółtym kolorem skręca bardziej w stronę gruszki, niż na przykład słonecznika.

Owocowy jest także aromat, znowu wypadając gdzieś między gruszką a jabłkiem. Jest w nim też trochę przykurzenia, spod którego przebija się jednak świeżość i rześkość. Bardzo słaba nuta mineralna.

Powyższe obserwacje przyjemnie przełamują się w ustach. Wino zdecydowanie idzie w stronę kwasowości i mineralności. Owoce niemal znikają z palety. Według M. wino nie traci przy tym na równowadze, będąc cały czas ładnie zbalansowanym; E. twierdzi z kolei, że można już mówić o winie niezbalansowanym. Wspomniana mineralność jest w sumie bezkompromisowa. W miarę degustacji, cały czas na wznoszącej, czochra kubki smakowe swoją intensywnością. Z kolei według E. z czasem nieśmiało wyłania się utracona wcześniej owocowość. By na końcu wręcz zdominować pozostałe nuty. Nie zgadzamy się więc co do kierunku krzywej owocowości (wg E. rośnie, wg M. – maleje), co niemniej prowadzi nas do wniosku, że degustujemy wino pełne i dobrze ułożone. Satysfakcji i radości dodaje długi finisz.

Bardzo ciekawe wino: intensywne, ale zniuansowane i w sumie sinusoidalne. „Sinusoidalność” jest jednak jeszcze bardziej zakręcona, bo funkcjonuje w trzech, a nie dwóch wymiarach. Mimo że wino jest naprawdę interesujące, to jednocześnie odnosi się wrażenie, że przy tym – po luksembursku – nie zgłasza pretensji do jakiejś wielkości. Bawiliśmy się z nim dobrze, na ślad czego pozostawiamy guziczków 87 (E.) i 88 (M.)

Metryczka

Kraj: Luksemburg

Winnica: Caves Jean Leuck-Thull

Apelacja: Moselle Luxembourgeoise – Appellation Controlee

Rocznik: 2009

Szczep: Riesling

Zawartość alkoholu: 12,5%

Sklep i cena: Match (Leuven, Belgia), 7,85 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s