Pinot Gris Grand Premier Cru Bech-Kleinmacher Naumberg 2010 MLAC

dnia

pinot_gris2Wina luksemburskie chyba już niemal z definicji poznajemy zachłannie, korzystając z ich zadowalającej dostępności w Belgii. Nie jest to może pierwszy sort produkcji Wielkiego Księstwa, o czym będzie jeszcze mowa, ale i tak otoczka niedostępności oraz mikroprodukcji sprawia, że czujemy do części prawego brzegu Mozeli sentyment istotny. Który to sentyment bywa intensyfikowany czasową obniżką ceny, co nastąpiło właśnie w nieodległym markecie. Kupiliśmy zatem stosowną butelkę, odkorkowaliśmy i…

Trzeba przyznać, że jak na szarego pinota, ten barwę mało ma bladą, a raczej słomkowożółtą.

Aromat według E. jest trochę kwiatowy, a trochę trąci też słodkawymi cytrusami. M. zgadza się, że może nie są to szczyty mineralności – ale żeby od razu słodycz? Zapach jest mocno „wytrawny”, acz ze „słodyczą” coś może być na rzeczy, gdyż wyczuwalna jest spoczywająca w kieliszku pełnia.

Według E. wino w ustach najpierw jest lżejsze, subtelniejsze, bardziej zbalansowane. W kwestii pojedynku między kwasowością, a owocem pada bezbramkowy remis ze wskazaniem na tę pierwszą. Później jednak wino zwiększa swoją intensywności, staje się bardziej owocowe, choć nadal dobrze zrównoważone. Mało mineralne, acz wytrawne i kwasowe. Natomiast M. dostrzega w smaku piękną równowagę między kwasowością, a owocem – w tym aspekcie jest to naprawdę pierwsza klasa. Trochę natomiast upada na finiszu, który jest delikatny, krótki i jedynie „mineralny” – już bez warstwy owocowej. Oboje zgadzamy się co do tego, że wino dość łatwo poddaje się akompaniamentowi – choć może to po naszej stronie w wyborze wina spoczywa.

Nie ma co ukrywać: swoimi spójnością i zrównoważeniem bardzo nas to wino ucieszyło. Zwłaszcza E., która przyznaje mu 92 guziczki. Niewiele mniej, bo 87, wędruje na konto degustowanego wina od M.

pinot_grisMetryczka

Kraj: Luksemburg

Winnica: Naumberg

Apelacja: Moselle Luxembourgeoise – Appellation Controlee

Rocznik: 2010

Szczep: Pinot Gris

Zawartość alkoholu: 12%

Sklep i cena: Delhaize (Leuven, Belgia), 7,20 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s