Barbera z Południowej Afryki

dnia

Altydgedacht Barbera 2011
Durbanville, South Africa

head

Wszystkiego można było się spodziewać – ale uprawy Barbery w Afryce Południowej? Wydawało nam się, że jest to szczep iście i na wskroś piemoncki. Skoro już okazało się, że mierzą się z nim winiarze na innych szerokościach geograficznych, nie można było się nie skusić. A wyszło to mniej więcej tak:

Wino jest ciemne i raczej niechętnie przepuszcza światło. Zauważalna jest jaśniejąca obręcz, przypominająca barwę buraczków. Może rabarbaru. Jest to przede wszystkim jednak kolor urzekający, fantastyczny, piękny i bardzo barberowy. Jest dobrze.

Jeszcze lepiej jest, gdy wino to się powącha. W nosie czujemy słodycz przełamaną cierpkimi, czerwonymi owocami. Jest on też pełny, z nutami wanilii i innych ciepłych aromatów, a jednocześnie ciut pieprzny. Wszystko to jest przyjemnie zaokrąglone i stanowi zapowiedź po prostu dobrego wina.

middle2

Jak anonsował to aromat, tak też czujemy w ustach. Wino wydaje się do cna północnowłoskie – w życiu nie powiedzielibyśmy, że przybyło do nas z jakiegokolwiek innego na ziemi miejsca niż Piemont. Czuć w nim jednak sporo południowego słońca. Owocowa aksamitność i miękkość (acz są to owoce już niezbyt soczyste, bo dojrzałe – najpewniej bardzo delikatna aronia i czarna porzeczka) ładnie wyważona jest z wdzięcznymi taninami. Według E. wino jest też troszeczkę kwiatowe. middleCo zaskakuje, mimo swojego młodego wieku, jest ono dojrzałe – nawet jeśli nie czuć w nim dostojności wina „przeleżanego”. Nawet jeśli nie ma w nim tego wiekowego „czegoś”, to wino okazuje się głębokie i pełne. Piemonckie, perfekcyjne – ale nie zbyt łatwe i nie pod publiczkę. Choć mocne, to wolne od smaku alkoholu czy przytłaczających tanin. Te ostatnie wyczuwalne są na samym początku. Następnie opadają i nie wyróżniają się już do końca – długi finisz należy wyłącznie do owoców.

Bardzo nas to wino ucieszyło. Z łatwością wyszło naprzeciw definicji „wina dobrego” tj. takiego, na drugą butelkę którego ma się ochotę od razu i bez zastrzeżeń. Ta jednak będzie musiała poczekać aż znów pofatygujemy się do odpowiedniego sklepu. Tymczasem, oceniamy je w miarę zgodnie na 92 (E.) i 93 (M.) guziczków.

bottomMetryczka

Kraj: Republika Południowej Afryki

Producent: Altydgedacht

Szczep: Barbera

Rocznik: 2011

Zawartość alkoholu: 14,5%

Sklep i cena: De Wijn Kraal (Leuven, Belgia), 12,80 EUR

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s