Księżycowe Pinot Gris

dnia

Pinot Gris Herrenweg 2004
Domaine Barmes Buecher

księzycowy_pinot_middle

Krótka wycieczka do Strasbourga nie mogła nie zakończyć się zakupem kilku butelek alzackich pyszności. Na pierwszy ogień idzie ekscentryczne podobno Pinot Gris. Ekscentryczne dlatego, że biodynamiczne, natchnione i produkowane zależnie od faz Księżyca. Tak przynajmniej powiedziano nam w sklepie i nawet jeśli jest to wierutna bujda – takiemu wstępowi trudno było się oprzeć. Jak się okazało przy degustacji, trudno jest też oprzeć się temu winu.

Zaskoczyła nas jego barwa, która jest intensywnie żółta, gruszkowa, ciepła i późnojesienna. Wino właściwie jest złote. Znacznie odbiega to od dotychczas oglądanych szarych pinotów, które faktycznie były przyjemnie blade, szare i… księżycowe. Przyczyna tej różnicy oczywiście nie jest tajemnicą. Dotychczas degustowaliśmy ten szczep w młodszej odsłonie, teraz mając do czynienia z winem niemal dziewięcioletnim. A prawdą chyba uniwersalną jest, że białe wina z wiekiem stają się ciemniejsze. To więc wygląda niemal na słodkie. Niemniej – jest śliczne.

księzycowy_pinot_head

Aromat jest bardzo subtelny i raczej nieprzesadnie zniuansowany. Dominują w nim ciepłe nuty owocowe. Z tyłu wyczuwalna jest jednak delikatna mineralność.

ustach wino jest bardzo miękkie. Przodem kroczy owoc, ale jest też kwasowość i szczypta mineralności. Wszystko to jest wyważone i przyjemnie soczyste. Bardziej to wszystko jednak trąci nam Rieslingiem niż Pinot Gris i przy takim typie pewnie byśmy się upierali przy ślepej degustacji. Wino z każdym kieliszkiem staje się coraz lepsze; bardziej wybija się mineralność (acz nie nachalnie), podczas gdy owocowość z kwasowością wyraźnie subtelnieją. Momentami na placu boju zostaje sama mineralność i aż ciarki przechodzą wówczas po plecach. Co więcej, wino jest głębokie, naprawdę ciekawie zbudowane. Nie masywne, ale kształtne (jest raczej kobietą). Także na finiszu – długim zresztą – wybijają się nuty mineralne oraz, bardziej nieśmiałe, kwasowe.

Wino trafiło nam się pyszne, a przy tym niezwykle ciekawe i do cmokania wspaniale się nadające. Co więcej, była to dla nas ważna lekcja na temat dostojnego starzenia się szarego pinota, szczepu przez nas nader cenionego. Wobec powyższego nie pozostało nam nic innego, jak obdarować je 89 (E.) i 93 (M.) guziczkami.

księzycowy_pinot_bottomMetryczka

Kraj: Francja

Producent: Domaine Barmes Buecher

Apelacja: Appellation Alsace Controlee

Szczep: Pinot Gris

Rocznik: 2004

Zawartość alkoholu: 13,5%

Sklep i cena: Caves Baumann (Strasbourg, Francja), 14,80 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s