Odkrywamy Friuli, odkrywamy Refosco

refosco1

Refosco dal Peduncolo Rosso Superiore 2008 Valpanera

Kolejną wizytę w wielbionym przez nas Convento nasze kubki smakowe przypłaciły degustacją wina z nieznanego nam regionu Friuli. Składającego się wyłącznie z nowego dla nas szczepu Refosco. Zaufanie do dokonujących w tym miejscu selekcji (win, muzyki…) mamy niemal bezgraniczne, więc ochoczo przystąpiliśmy do mieszania winem w kieliszkach.

Piękna, rubinowa barwa tego wina od razu nastraja pozytywnie. Jest ono czyste, klarowne, świetnie przepuszcza refleksy – zostawiając też tłuszczyk na kieliszku. Momentami wypada też kolorystycznie gdzieś między czerwienią a fioletem, kładąc akcent to na pierwszy, to na drugi element.

Aromat jest wyraźnie owocowy, czereśniowy. Wyczuwalny jest też niestety alkohol, którego nie dało się tutaj niczym przykryć. Ustępuje on jednak w miarę otwierania się wina, kiedy też odsłaniają się taniny. Wino jest przy tym w nosie dość płaskie, ale też nie lekkie. Bardziej soczyste niż suche.

Także w ustach wino jest przede wszystkim owocowe. Bardzo silne są też taniny, okraszone odrobiną cierpkich owoców – takiej niedojrzałej aronii. Trochę brakuje przy tym wszystkim ciała – czego jednak trudno oczekiwać od tego rodzaju wina. Na końcu jest miło soczyste, finiszem racząc nas zaskakująco i przyjemnie długim. Wino otwiera się raczej szybko i nie wyczuwamy wielkich różnic między pierwszym a ostatnim kieliszkiem. Można jedynie odnieść wrażenie, że wino trochę subtelnieje, choć paradoksalnie nie ubywa mu tanin.

Debiut tak szczepu, jak i regionu uważamy za udany. Nie jest to co prawda wino z gatunku tych, które by nas porywały od razu i bezwarunkowo, ale i tak należą się mu mocne 83 (E.) guziczki. Albo trochę wątlejsze 85 (M.).

refosco2

Metryczka

Kraj: Włochy

Producent: Valpanera

Apelacja: Friuli Denominazione di Origine Controllata

Szczep: Refosco

Rocznik: 2008

Sklep i cena: Convento Wine Bar (Leuven, Belgia), 12,95 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s