Dolcetto. Twardziel o niewinnym imieniu

dnia

dolcetto3

Poderi di Luigi Einaudi in Dogliani Dolcetto DOCG 2011

Ponownie zaglądamy do Enoteci Stappato, czyli jednego z lepszych chyba sklepów z winem w okolicy Leuven. Sprawdzony jest też już producent – połowicznie recenzowaliśmy bowiem Nebbiolo. A że wówczas się podobało, nie było sensu nie iść za ciosem. Tym razem kolejny szczep w Piemoncie nierzadko widziany: Dolcetto.

Wino jest barwy ciemnej, czereśniowej. Purpurowe z refleksami popadającymi w fiolet. Zamieszane w kieliszku – ładnie się rozjaśnia, przypominając przy tym czarnego pinota. Jest przy tym gęste i po prostu bardzo ładne.

Mimo że wino jest dość młode, wydaje się bardzo ekstraktywne. Aromat jest intensywny, ale nie pretensjonalny. Dominują owoce, choć E. czuje też trochę beczki oraz czegoś w rodzaju świeżej skóry.

dolcetto1

Wino otwiera się długo, a smak ma bogaty i zniuansowany. Jest też bardzo taniczne – garbniki aż lepią się do języka. Od początku czuć też owoce; zwłaszcza niedojrzałe wiśnie. Momentami można też odnieść wrażenie „drewnianej suchości”. Z czasem wino zadowalająco się komplikuje: pod taniną pojawia się ciekawe, aroniowe podbicie. Wino otwiera się naprawdę fajnie: mięknie, ale paradoksalnie nie traci specjalnie na taniczności. Przyjemnie się rozkłada, rozpływa po kubkach smakowych, z czasem coraz bardziej się niuansując i „pólnocniejąc”. Świetnie zbudowane, o naprawdę długim i imponującym finiszu.

Wino trafiło nam się stanowcze – czasem naprawdę chwyta za twarz. Zdecydowane, konkretne, o ostrych rysach – nie jest przy tym jednak jakimś obszczymurem czy innym barbarzyńcą. Dużo w nim dostojności, choć trzeba przyznać, że w ustach zachowuje się dość apodyktycznie. A że bardzo nam taki styl odpowiada, przyznajemy guziczków 84 (E.) i 87 (M.).

dolcetto2

Metryczka

Kraj: Włochy

Producent: Luigi Einaudi

Apelacja: Denominazione di Origine Controllata e Garantita

Szczep: Dolcetto

Rocznik: 2011

Zawartość alkoholu: 13,5%

Sklep i cena: Enoteca Stappato (Leuven, Belgia), 11,60 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s