Tempranillo niejedno ma imię

dnia

vinea1

Vinea Crianza 2009
Cigales Denominacion de Origen

Jeśli przychodziło nam czerpać wina znad rzeki Duero, to raczej z jej lepiej kojarzonego, portugalskiego odcinka, który nazywany jest tam Douro. Mieliśmy jednak okazję ostatnio poprosić o kilka win z okolic Valladoid, więc nie mogło nie skończyć się na wstępnym zapoznaniu się z regionami Cigales i Ribera del Duero. Ten pierwszy nie leży zresztą nad samym Duero, a nad jej dopływem, Pisuergą. Poznajemy też nowe imię dla szczepu Tempranillo, które określane jest tam jako Tinta del Pais. Sporo nowości – czas zajrzeć więc do kieliszka.

Barwa wina jest bardzo ciemna i wypada gdzieś w okolicach suszonej śliwki, może momentami wychylając się w kierunku wiśni. Jest też lekko brązowa, choć nie ceglana.

Na początku aromat  jest intensywny, świeży i „ekstraktywny”. Zdecydowanie i wyłącznie owocowy. Później jednak staje się niestety neutralny. Nie czujemy też – podobno rok na wino oddziałującej – beczki. Złowieszczo natomiast pohukuje zapach alkoholu.

Także w ustach wino jest przede wszystkim owocowe. Czujemy głównie jeżyny. Podobnie jak w przypadku aromatu, także w smaku nie doświadczamy beczki. Na początku wino jest przyjemnie aksamitne, lecz z czasem wyraźnie się psuje: według M. staje się ciężkie i alkoholowe, a E. uważa, że wino się rozwadnia, rozpływa. Niestety, z każdym kolejnym łykiem wino staje się mniej konkretne.

Trafiła nam się zatem rzecz zaskakująca. Wino przy pierwszym kieliszku czy nawet dwóch pierwszych zapowiada się ładnie i jest uwznioślające. Z czasem, zamiast się otwierać – upada tak nisko, że aż nie chce się go kończyć. Trochę to dezorientujące, bo zazwyczaj doświadczamy procesów odwrotnych. Skonfundowani, a nawet trochę zawiedzeni, przyznajemy zatem 75 (M.) i 76 (E.) guziczków.

vinea2

Metryczka

Kraj: Hiszpania

Apelacja: Cigales Denominacion de Origen

Producent: Finca Museum

Rocznik: 2009

Szczep: Tinta del Pais

Zawartość alkoholu: 14%

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. Don Diego pisze:

    Przykład siłowania się ze słowem….(szczególnioe słowo „wznioślające”[jakis absurd!]),by opisywać wino.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s