Pokrzywy, akacje – czyli późne lato z Rioją

dnia

viura1

Genoli Viura 2012
Rioja DOC Vino Ecologico

Do Ijalby stosunek mamy nawet sentymentalny, bo przecież winem od tego właśnie producenta otworzyliśmy pisanie na blogu. Bardzo nam zresztą do gustu przypadło, więc istotnie zaczął uwierać nas fakt, że przez ponad rok w kwestii pogłębiania znajomości win z tej „stajni” nie zrobiliśmy nic. W trochę innej sprawie wpadliśmy w końcu do minewine, a że były to dni całkiem gorące – potrzebowaliśmy czegoś białego, acz mało owocowego. Sprzedawca od razu zaproponował Ijalbę, twierdząc, że poczujemy w tym winie przede wszystkim pokrzywę i akację. Zabrzmiało dobrze – a później zobaczyliśmy, poczuliśmy i posmakowaliśmy mniej więcej tak:

Barwa – po prostu jasnożólta, zielonkawa. Wino bardzo klarowne, „źródlane”.

Degustowana Viura nie owija w bawełnę – w kwestii aromatu od razu dostajemy to, czego chcieliśmy. Można o nim bowiem powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest owocowy. Raczej: kwiatowy, trawiasty, delikatnie kwasowy. Bardzo świeży, a może i rzeczywiście trąci zasugerowaną nam pokrzywą – mniej pewnie akacją.

ustach kwasowości minimum, mało owoców, sporo natomiast kwiatów (bez? może rzeczywiście akacja?). Przyjemnie delikatne. Gdzieś tam z tyłu pobrzmiewa subtelna słodycz, ale chyba tylko po to, żeby winu nadać trochę kształtu, dodać nieco do pełni. Smak nie jest jednak najgłębszy. Finisz także do najdłuższych nie należy, ale warto na niego czekać w skupieniu, bo to wówczas wino pokazuje kwasowe pazurki.

viura2

Lekkie, kwiatowe wino o bardzo ciekawym smaku. Idealnie kojarzy się z późniejszym sierpniem, gdy jeszcze ciepło, ale dzień coraz krótszy. Wino jest przy tym bardzo ciekawe – takiego jeszcze na pewno nie piliśmy. A jeśli uwzględnić świetną relację jakości do ceny, nie możemy przyznać mniej niż 85 (M.), a nawet 87 (E.) guziczków.

Metryczka

Kraj: Hiszpania

Apelacja: Rioja Denominacion de Origen Calificada

Producent: Ijalba

Szczep: 100% Viura

Zawartość alkoholu: 13%

Sklep i cena: MineWine.pl, 36 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s