Schengen: nie tylko Układy

dnia

schengen2

Chateau de Schengen
Auxerrois 2010
Domaine Thill – Schengen

Ponownie zaglądamy do zbiorów poczynionych kilka miesięcy temu nad Mozelą, by tym razem z kartonu wyciągnąć Auxerrois z równie malowniczego, co marketingowo chwytliwego Schengen.

Oczywiście zawartość kieliszków oddzielamy od powyższych kontekstów i skupiając na niej nasze spojrzenia, dostrzegamy wino srebrzyste, może też bladożółte, czasami mieniące się tak, że aż sprawia wrażenie złocistego. Może więc nie pełna, ale jakaś już barw paleta.

nosie dominują owoce (niedojrzała gruszka? jabłko antonówka?), przez co aromat wydaje się momentami gładki i słodkawy. Tym niemniej, jest również w stanie zapowiedzieć wino przyjemnie kwasowe, choć kwasowość ta z czasem zupełnie zanika. Aromat delikatny, miły.

Smak jest dobrze zbalansowany. Mimo silnie zaakcentowanych owoców, dobrze wyczuwalna jest też kwasowość. Momentami można wyczuć też mineralność, choć są to bardzo delikatne i ledwo dostrzegalne nuty. Wino jest wygładzone, ale nie znaczy to, że nijakie. Jest przy tym bardzo łatwe, czego w tym wypadku nie uznajemy za zarzut – choć momentami tęsknimy za większą kwasowością i charakterem.

schengen

Do znawstwa na temat win nie przyznamy się nigdy, tym bardziej nie przyznamy się do znawstwa na temat win luksemburskich. Niemniej, dostaliśmy właściwie to, czego się spodziewaliśmy i czego oczekiwaliśmy – co prawda wina te zazwyczaj są bardziej kwasowe, czasem też mineralne, to degustowany przypadek swoją owocowością oczu nam nie zamydli i entuzjazmu nie przygasi. A skoro tak: 87 guziczków od E. i 85 od M.

Metryczka

Kraj: Luksemburg

Producent: Domaine Thill

Apelacja: Moselle Luxembourgeoise Appellation Controlee (Marque Nationale)

Szczep: Auxerrois

Rocznik: 2010

Zawartość alkoholu: 12%

Sklep i cena: Bernard-Massard (Grevenmacher, Luksemburg), 7,50 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s