Pijemy Hiszpanię

dnia

mayor_de_castilla

Mayor de Castilla Crianza 2009
Ribera del Duero

„Drink Ribera. Drink Spain.” – pod takim hasłem promował się rzeczony region czas jakiś temu. Win hiszpańskich na naszym blogu zaskakująco dużo – ale regiony związane z kojarzoną z Portugalią rzeką z nieznanych nam względów dotychczas raczej omijaliśmy. A z winami apelacji Ribera del Duero żartów podobno nie ma – zawsze wychodzą dobre, a i to w najgorszym wypadku. Degustowany przez nas Mayor de Castilla może szczególnie do poziomu reprezentowanego przez tamtejszych liderów nie dorasta, ale skoro już trafił na nasz stojak, głupio byłoby nie przyjrzeć się być może jednak reprezentatywnemu dla regionu winu.

Przyjrzeliśmy się więc, by ujrzeć wino o fioletowo-bordowej barwie, ciemne.

Aromat jest intensywny, przyjemny, choć mało złożony: dymny, ciut wędzony, sporo beczki.

ustach wino objawia swoją intensywną taniczność i ekstraktywność. Dużo beczki, ale też niemało owoców. Bardzo przyjemne, pełne wino, w którym właściwie nie odnotowujemy poważniejszych braków. Ale też próżno szukać w nim jakichś smakowych ekstrawagancji. Na pewno trudno nie docenić długiego, mocnego finiszu, jakim obficie nas to wino raczy.

Choć kategoria win podręcznikowych jest nam kategorią obcą i w sumie trudno stwierdzić, na czym jej zakres znaczeniowy miałby polegać – to właśnie degustowane wino wydaje nam się w nią wpadać. Co w sumie można uznać za komplement: z chęcią sięgnęlibyśmy jeszcze po nie jedną butelką, chyba też nie bez obaw pokazalibyśmy ją komuś, kto chciałby się dowiedzieć nieco o Tempranillo. A skoro jest tak dobrze, niech śladem tego będzie 89 guziczków od E. i 86 tychże od M.

mayor_de_castilla2

Metryczka

Kraj: Hiszpania

Producent: Garcia Carrion

Apelacja: Ribera del Duero Denominacion de Origen

Szczep: Tempranillo (Tinta del Pais)

Rocznik: 2009

Zawartość alkoholu: 13,5%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s