Riesling z limburskiej prowincji

dnia

fromberger_riesling

Fromberger Riesling 2011

Z jednodniowego kręcenia się po Limbirgii wysnuć można, że o ile w Maastricht mamy do czynienia z pełnym profesjonalizmem, to poza stolicą regionu produkcja i dystrybucja odbywają się właściwie półamatorsko. Z jednym wyjątkiem. Winnica Fromberg mieści się w wiosce o niemożliwej do wymówienia nazwie, gdzieś na wzgórzu i w ogóle w okolicy jak na Niderlandy skrajnie nie zurbanizowanej. O ile jednak zazwyczaj znalezienie winnicy zajmuje mnóstwo czasu, to tutaj już na wjeździe do wioski prowadzą nas drogowskazy do Wijngoed Fromberg – chyba jedynej tutejszej atrakcji. Na miejscu: pełen profesjonalizm. Przydomowy sklepik, ładnie poustawiane i wyeksponowane butelki, w obejściu nawet jakieś beczki, prasy i winne akcenty, a i parking dla gości. Widać, że Fromberg traktuje sprawę poważnie. Kupiliśmy więc dwie butelki i chyba nie ma sensu dłużej czekać z degustacją. Na pierwszy ogień: Riesling.

Jak na wino niderlandzkie, barwa jest zaskakująco żywa, pełna, a nawet ostra. Jasnożółta i klarowna.

Całkiem ostry i intensywny jest też aromat. Zapowiada sporo kwasowości, ale jest też trochę „przykurzony”. Trąci niedojrzałym jabłkiem, a może nawet octem owocowym (którym to porównaniem nie chcemy wina absolutnie krytykować).

Na pewno nie jest to „lekkie, białe wino”. W ustach jest ono bowiem raczej ciężkie, a może i majestatyczne, złożone. Bardzo kwasowe, z wyraźnymi gorzkimi nutami. Jak na tak intensywne doznania, bardzo przyjemny okazuje się posmak: długi, łagodny, ale nadal rozbudowany. Nie czuć nut owocowych; jest za to coś na wzór mineralności, ale właśnie takiej w bardziej „gorzkiej” odsłonie.

Bardzo ciekawe wino. Mogłoby być jednak w swoich ekstrawagancjach bardziej zrównoważone. O ile świetnie pasuje do pstrąga, to solo potrafi trochę zmęczyć. Tym niemniej, wśród wielości wrażeń zdecydowanie dominują te pozytywne. Wino jest zaskakująco mocne i po prostu obfituje w argumenty. Zdecydowanie ciekawa pozycja, zwłaszcza przy uwzględnieniu niepozornego pochodzenia. Za które pewnie przyznajemy jakąś premię, wino wyceniając na 85 (E.) i 87 (M.) guziczków.

fromberger_riesling2

Metryczka

Kraj: Niderlandy

Winnica: Fromberg

Szczep: Riesling

Rok: 2011

Zawartość alkoholu: 11,5%

Miejsce zakupu i cena: u źródła (Ubachsberg, Limburgia), 9,95 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s