Wino z chuci

dnia

habanske_sklepy

Habanske Sklepy
Ryzlink Rynsky 2011

Każdy ma pewnie swoje ulubione słowo czy wyrażenie w języku czeskim. Dla nas jest to zdecydowanie jakże w polskich uszach sensualne „dobrou chut”, czyli „smacznego”. Tym bardziej nas ucieszyło przy degustacji, że Habanske Sklepy to „vina s chuti…” – zdecydowanie popieramy taką postawę. Popieramy też (bezinteresownie) Żabkę, która chyba wyczuła ciekawy trend, oferując w swoich sklepach wina z mniej winoroślą obrośniętych państw, jak Polska czy Czechy właśnie. Którego to oferowania takie są rezultaty:

Barwa tego wina swoją intensywnością, soczystością i wszystkimi odcieniami przypomina dojrzałą gruszkę.

Aromat: wyraźny, owocowy. Coś między gruszką a liczi. Momentami trąci słodyczą; i w tym słodkim przytłumieniu zdaje się być ciężkawy. Ale potrafi też zaanonsować kwasowość wina. Innymi słowy, w nosie dzieje się nawet sporo.

Pierwszą myślą, jaka przychodzi do głowy po skosztowaniu wina jest taka, że jest ono dużo starsze, niż ledwie dwuletnie. Sporo w nim jakiegoś ciężaru gatunkowego i podtęchłości. Nie jest to dominanta, ale wino potrafi być gorzkawe. Pod koniec z kolei objawia się coś na granicy kwasowości i mineralności (o ile granica między tymi odległymi od siebie pojęciami w ogóle istnieje). Najintensywniejszy jest jednak początek, który jednak dość szybko traci impet. To jednak na tym odcinku owoc (dziwny jednak, bo gorzkawy i podgniły) walczy i wygrywa z kwasowością. Brakuje jednak w tym wszystkim równowagi. Finisz, niestety, wypada blado. Gdzieś na końcu języka, a później w gardle, pobrzmiewa alkohol.
Pierwsza degustowana kilka tygodni temu butelka ucieszyła nas bardzo, przypominając nawet momentami Alzację. Problem w tym, że teraz pijemy drugą. Cały czas czując jakieś metrykalne oszustwo (jak to możliwe, żeby tak młode wino było tak masywne?), przyznajemy, że wino to potrafi czasami zmęczyć, ale w sumie dostarcza też sporo pozytywnych wrażeń. Jak na niecałe 20 zł jest więcej niż poprawne i na pewno zagości na naszym stojaku jako podstawowy dodatek do lżejszej ryby. A śladem dzisiejszego starcia niech pozostanie 78 guziczków od E. i 80 tychże od M.

Metryczka

Kraj: Czechy

Producent: Habanske Sklepy

Szczep: Riesling

Apelacja (?): Vinarska Oblast Morava

Rocznik: 2011

Zawartość alkoholu: 12,5%

Sklep i cena: Fresh market (Żabka), 19,99 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s