Klasyczny kogut

dnia

chianti

Montoro e Selvole
Chianti Classico 2009

Z Chianti jakoś nigdy nie było nam po drodze. Pewnie też dlatego, że niespecjalnie wierzymy, że wina te są jeszcze w stanie smakować dobrze i kosztować niewiele. Stąd, nie licząc jakichś zupełnych niewypałów, spokojnie można uznać tę butelkę za nasz debiut w dziedzinie Chainti Classico. Tym milszy, że poczyniony za namową naszego ulubionego sprzedawcy z ulubionego sklepu z winami.

Barwa tego wina jest ciepła, czerwono-rdzawa. Trochę też rodzynkowa i ceglana. Bardzo nam się zresztą takie kolory podobają.

Aromat jest intensywnie wyczuwalny już przy nalewaniu wina. Intensywność ta zresztą nie mija w miarę picia. Co więcej, zapach jest niezwykle soczysty, trącając leśnymi owocami; ale i jakimiś przyjemnymi, ciepłymi nutami.

Wino soczyste jest także w ustach. Wyraźne, ale i subtelne taniny, które potrafią momentami poczochrać kubki smakowe. Garbnik, choć złagodzony soczystością i owocem, momentami wydaje się aż metaliczny. Do palety wrażeń dodajemy chlebowy, ciepły posmak, który bardzo przyjemnie pobrzmiewa na nie tak znowu odległym planie. W tych rejonach wino zdaje się być idealnie krągłe. Znowu jednak obawiamy się, że nie udało nam się uchwycić istoty tego wina – tego „czegoś”, sprawiającego tak dużą względem innych różnicę.

Wino przytrafiło nam się wcale kompletne, ciekawe, zniuansowane i sprawiające sporo radości. Niby lekkie i beztroskie, ale też niełatwe. Tak lubimy, stąd 86 guziczków od E. i 83 od M.

chianti2

Metryczka

Kraj: Włochy

Apelacja: Chianti Classico Denominazione di Origine Controllata e Guarantita

Producent: Montoro e Selvole

Szczepy: Sangiovese Grosso, Canaiolo

Rocznik: 2009

Zawartość alkoholu: 13,5%

Sklep i cena: Enoteca Tre Bicchieri (Poznań), 42 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s