Tam, gdzie biedronka nie wszystkim się kojarzy

dnia

thill

[thill]s riesling 2009
Grand Premier Cru – Wintrange Felsberg

Wracamy do Luksemburga, który zdążył nas już przyzwyczaić do dyskontowych cen, za które jednak dostajemy naprawdę dobre wina. Tym razem producent Thill z Schengen szczuje nas niemal pretensjonalnie, bo na ładnej skądinąd etykietce umieścił spacerującą po literce „h” biedronkę. Nie w tym jednak rzecz; rzecz wszak w degustowaniu.

Wino w kieliszku jawi się chłodne, o jasnożółtej barwie, która paradoksalnie jednak ma coś z intensywności. Klarowne, ostre, z nielicznymi zielonkawymi akcentami.

Pysznie robi się już od pierwszego powąchania. Wino w nosie jest świeże, intensywne, bardzo owocowe, ale i z wyczuwalną kwasowością. Niezwykle przyjemne. Wyraźnie wyczuwalne są słodkie nuty: coś jak dojrzała gruszka z tonami goździkowymi. Bardzo bogata paleta zapachów: takie wina chciałoby się wąchać i wąchać…

Ale trzeba też je w końcu nabrać w usta. Choć mocno owocowe, wino jest genialnie zbalansowane; charakteryzuje się idealną równowagą i proporcjami między owocowością i kwasowością (niestety, raczej brak mineralności). Mimo swojej intensywności, eleganckie i dostojne. Długi finisz, w trakcie którego wino nie traci swojej pełni i głębi. Ani przez chwilę nie czuć alkoholu, ale nie oznacza to też, że wino jest jakoś specjalnie lekkie.

Zdecydowanie jesteśmy skłonni do popełniania ochów i achów na temat tego wina; choć przyznać musimy, że właściwie niewiele tu nowego. Jest to po prostu nader porządne i sprawiające mnóstwo radości białe wino o takich cechach, które jakoś tam hołubimy. Czego dowodem niech będzie 90 guziczków od E. i 94 od M.

thill2

Metryczka

Kraj: Luksemburg

Producent: Domaine Thill

Apelacja: Moselle Luxembourgeoise A. C.

Szczep: Riesling

Rocznik: 2009

Zawartość alkoholu: 12%

Sklep i cena: Bernard Massard (Grevenmacher, Luksemburg), 7,28 EUR

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s