Wino z „kraju roku”

dnia

DSC_0103

Bidegones del Sur
Tannat Merlot 2013

„The Economist” uznał Urugwaj za „kraj roku” co prawda nie z powodu produkcji wina, ale i tak od jakiegoś już czasu kręcimy się wokół przystępnej cenowo ciekawostki serwowanej przez 6 win, tj. win urugwajskich na bazie cenionego tam szczepu Tannat. Spróbowaliśmy już go solo oraz z Cabernetem i zawsze było pozytywnie, ale notkę poczynimy z występu w duecie z nie zawsze cenionym (i to z przyczyn leżących po tamtej właśnie stronie Oceanu) Merlotem.

O barwie tego wina nie da się powiedzieć wiele ponad to, że jest ona wiśniowa i bardzo ciemna. Ale też więcej mówić chyba nie ma potrzeby.

Aromat jest bardzo owocowy (czereśnie?), gładki i delikatny. Można też odnieść wrażenie, że jest tam jakieś słodsze, chyba waniliowe tło. Gdzieś tam pobrzmiewa też niestety alkohol.

Choć miało być dużo tanin, wino w ustach wydaje się raczej gładkie. Dominują tu mniej słodkie wiśnie czy przetworzone aronie. Podobnie jak w przypadku aromatu, wyczuwamy tu jakieś cieplejsze nuty. Może pół-nuty. Wino jest trochę zbyt krągłe i za łatwe, ale i tak sprawia nam sporo frajdy. Choć pochodzi ledwie z 2013 r. (jakże pomyślnego dla kraju), to podejrzanie nie czuć w nim tej charakterystycznej świeżości, młodości. Również na finiszu wypada wcale przyzwoicie.

Winem roku na pewno go nie ogłosimy, ale wstydu nie ma. W tak przystępnej cenie na pewno stanowi całkiem ciekawą propozycję, więc zgodnie przyznajemy mu po 80 guziczków.

bodegones

Metryczka

Kraj: Urugwaj

Producent: Juanico

Szczepy: Tannat, Merlot

Rocznik: 2013

Zawartość alkoholu: 13%

Sklep i cena: 6win, 29 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s