Kogut z Limburgii

dnia

kogut_z_limburgii

Domein Le Coq Frise

Już ponad rok minął od małego, rowerowego objazdu niderlandzkiej Limburgii, który miał na celu zebranie kilku butelek wina tam popełnianego. Tym dziwniejsze, że w stojaku zostało jeszcze trochę zapasów, które wcale idealnie nadawać się mogą na pogodę wręcz wymuszającą tarasowe degustacje. Z taką też rekomendacją (choć lało wtedy niemożebnie i trudno było przypomnieć sobie o istnieniu słońca, a tym bardziej upału) przejęliśmy z rąk pani Gertje jedną butelkę kupażu Chardonnay i Pinot Blanc.

Barwa wina nie zaskakuje, bo i dlaczegóż miałaby zaskakiwać. Jest ono po prostu słomkowo-żółte, ale przy tym też całkiem intensywne i żywe.

Aromat – raczej jednorodny, jednowymiarowy tudzież jednowarstwowy. Raczej mało pogłębiony, głównie trąci podpalaną słodyczą. Może nawet czuć tutaj wanilię? Momentami można odnieść wrażenie, że jednak przebija się z niego coś dążącego do świeżości.

Nie było wśród nas zgody co do wrażeń smakowych. Według E. wraz z pierwszym łykiem wyczuwamy przyjemną słodycz, która później mniej sympatycznie załamuje się, przechodząc w kwasowość, która jakościowo niebezpiecznie oscyluje wokół win „biedrowych”. To tę kwasowość M. wyczuwa przede wszystkim (bo gdzież tu słodycz?), nie dostrzegając jednak dyskontowych konotacji. Kwasowość ta jednak ma miękkie podbicie, które rzeczywiście kojarzy się z Chardonnay. I choć jest w tym winie trochę nierówności czy zgrzytów, to ogólnie broni się ono bardzo dobrze i żadnego przesadnego niedorobienia w nim nie widać.

Ot, rzeczywiście przyjemne, tarasowe wino o ciekawej metryce i zdecydowanie zbyt wygórowanej cenie. Znacząco też odbiega od naszych dotychczasowych wyobrażeń na temat win niderlandzkich, których nigdy nie podejrzewalibyśmy o wywodzenie się z takich szczepów. Ciekawostka warta 75 (E.) i 80 (M.) guziczków.

Metryczka

Kraj: Niderlandy

Producent: Wolfgang i Gertje Kraus-Hahn, Domein le Coq Frise

Szczepy: Chardonnay, Pinot Blanc

Rocznik: 2010

Zawartość alkoholu: 12,5%

Miejsce zakupu i cena: u źródła (Epen, Niderlandy), 13,50 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s