Wysokie loty w Górnej Adydze

dnia

nals_margreid

Nals Margreid 2013 Pinot Grigio

Może gdyby któreś z nas zarabiało na chleb i wino pożyteczną pracą w marketingu, odważylibyśmy się na spostrzeżenie, że w w regionie Południowego Tyrolu i Górnej Adygi warunki do robienia wina są świetne: wszak w tej niemieckojęzycznej części Włoch krzyżować się mogą precyzja niemiecka i włoska fantazja. Marketingiem się jednak nie zajmujemy. Nie wiemy też, co rzeczywiście może krzyżować się w tej ciekawej części Europy. Wiemy natomiast, że wychodzi z niej bardzo porządne Pinot Grigio i o tym właśnie będzie ta notka.

Wino ma bardzo przyjemną dla oka, chłodną, żółtą barwę. Może jest w tym też coś z suszonej trawy. Na pewno nie jest szare czy księżycowe, z czym w sumie zdarza nam się kojarzyć Pinot Gris.

Nie gorzej ma się sprawa z aromatem. Subtelny, ale też zdecydowany. Raczej owocowy – może liczi? Tak czy inaczej, wybijają się przede wszystkim nuty cytrusowe, nie odzierając jednak wina z pokaźnej dawki elegancji. Aromat jest niemal aksamitny, brak w nim też choćby cienia alkoholu.

Zachwytom nie ma końca także po nabraniu wina w usta. Bardzo wytrawne: na pierwszy plan wybija się przyjemna i elegancka kwasowość w akompaniamencie grającym na nutę kredowości czy gorzkawej mineralności. Wyczuwalne w nosie owoce, tutaj schodzą na dalszy plan. Wino jest przy tym na swój sposób dobrze zbudowane, pełne i głębokie; o wcale bogatym bukiecie. Imponujący finisz: kolejnej porcji można nie brać do ust przez wiele, wiele minut, by i tak cmokać i rozmyślać nad smakiem wina. Konkret.

Piękne i pyszne wino. Wszystko jest w nim tak, jak trzeba. A może nawet wykracza poza nasze oczekiwania, kreując nowe. Do tego należy dodać świetną relację jakości do ceny: gdyby wypadło nam zapłacić za nie 20-30 zł więcej, nadal uznalibyśmy interes za całkiem udany. Smakowało bardzo, stąd 91 guziczków od E. i 96 tychże od M.

nals_margreid2

Metryczka

Kraj: Włochy

Apelacja: Südtirol – Alto Adige Denominazione di Origine Controllata

Producent: Nals Margreid Kellerei

Szczep: Pinot Grigio

Rocznik: 2013

Zawartość alkoholu: 13,5%

Sklep i cena: Enoteca Tre Biccheri (Poznań), 59 zł

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s