Lato się gryzie z jesienią

dnia

luksemburg2

Clos des Rochers – Grand Premier Cru
Pinot Gris 2011
Grevenmacher Fels

Dzisiaj kupiłem dwa pstrągi na kolację (i nie niosłem ich za plecami, nie trzymałem jak kwiaty). Lato się gryzie z jesienią. Wszystko się układa w jeden, wyraźny, doskonały kształt. Tak mógłby się zaczynać wpis niniejszy, poczyniony na cześć ostatniej posiadanej przez nas butelki wina luksemburskiego. Odkorkowanej na pożegnanie lata i powitanie jesieni. Albo po to, żeby wywołać ów wyraźny i doskonały kształt. A skoro nawet pstrągi są rzeczywiste – niech i tak się ta notka na temat szarego znad Mozeli pinota zaczyna.

Wino ma chłodnożółtą barwę, delikatnie wpada w zieleń. A może nawet jest szarawe. W każdym razie: bardzo estetyczne.

Aromat delikatny i świeży: przy tym elegancki. Z jednej strony wydaje się owocowo-słodkawy (może nawet mirabelka), ale też bez przesady, bo z drugiej delikatnie wychylają się sygnalizujące kwasowość czy może nawet mineralność nuty. Jest przy tym gładkie, bez mącących spokój wąchającego alkoholowych czy innych ostrych wtrętów.

Podobnie bardzo przyjemny, bogaty i złożony jest smak degustowanego wina. Jest ono jednak raczej delikatne i zwiewne niż w jakikolwiek sposób masywne. Nienachalne, acz dominujące owoce i przedelikatna mineralność (dojrzałe jabłka? gruszki? ponownie mirabelki?) ładnie wzbogacają kwasowość. Przełamanie kwasowości ciepłą i krągłą owocowością, popadająca momentami wręcz w słodycz, w ustach bardzo pięknie i wyraźnie się objawia. Bardzo ciekawe i przyjemnie zrównoważone wino. Finisz również cieszy ponadprzeciętnie, a wybija się na nim wspomniana słodycz, krągłość i gładkość wina.

Wino to może nie ma wszystkiego, ale jest całkiem blisko. Świetnie nam smakowało i żal tylko, że nie przywieźliśmy sobie jeszcze jednej chociaż butelki. Tymczasem, 90 guziczków od E. i 94 od M.

luksemburg1

Metryczka

Kraj: Luksemburg

Apelacja: Moselle Luxembourgeoise Appellation Controlee

Producent: Domaine Clos des Rochers

Szczep: Pinot Gris

Rocznik: 2011

Zawartość alkoholu: 13%

Sklep i cena: Bernard Massard (Grevenmacher, Luksemburg), 8,96 EUR

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s