10 kilometrów od ideału

dnia

burgund

Aymeric Mazilly
Bourgogne Hautes-Cotes de Beaune

Burgundy z tej nomen omen stajni (wszak mówi się, że dobry burgund stajenką trącić powinien) są podobno najtańsze spośród dobrych. Wniosek ten niebezpiecznie blisko krąży wokół zgoła odmiennego, według którego miałyby to być burgundy najlepsze z tanich. Wobec tak istotnego dylematu, nie pozostało nam nic innego jak przekonać się na własnych kubkach smakowych, w którą stronę skręca to wino z okolic tak silnie działającego na wyobraźnię każdego pijącego wino Beaune. Pan Mazilly osiadł był bowiem w Meursault, a więc 10 kilometrów od epicentrum zjawiska.

Jak na nasze naiwne zapewne o burgundzie wyobrażenia, barwa degustowanego wina jest ciemna, krwiście czerwona. Wino jest przy tym w pełni klarowne.

Aromat jest całkiem bogaty i wyraźny, a momentami wręcz ostry. Soczystość miesza się tutaj z owocami leśnymi i mchem; może też z odrobiną nieodpychającej zgnilizny.

W ustach najpierw zaskakuje wcale wysoka kwasowość, która skutecznie przykrywa jakiekolwiek taniny, które przez to trudno dość policzyć, ale co do których ma się pewność, że gdzieś tam po kieliszku dryfują. Wino jest przy tym całkiem soczyste i owocowe (wiśnie? może poziomki?), ale cechy te wyrażają się też w kwasowości. Z czasem uaktywniają się taniny. I znowu ta pozytywna zgnilizna. Niemniej, wino momentami wydaje się gorzkawe, a nawet trochę jak na burgunda zbyt mało… nostalgiczne? Finisz intensywny, ale zanika raczej szybko.

Nie od razu chwyciło nas to wino za serca. W sumie jest dość wymagające, ale nawet w skupieniu trudno stwierdzić, żeby było w nim coś specjalnego. Niemniej, ta intrygująca butelka reprezentuje bardzo przyzwoity poziom, więc przypisujemy na jej konto 82 (E.) i 83 (M.) guziczki.

Metryczka

Kraj: Francja

Apelacja: Appellation Bourgogne Hautes-Cotes de Beaune Controlee

Producent: Aymeric Mazilly

Szczep: Pinot Noir

Rocznik 2012

Zawartość alkoholu: 12,5%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s