Złoto Armenii?

dnia

złoto_z_armenii

Narine Getnatoun

Szczerze kibicując winom Armenii (oraz winom-armenii.pl) po pierwszym z nimi spotkaniu, postanowiliśmy wreszcie odkorkować kolejną butelkę, zawierającą autochtoniczny szczep Voskeat. Jego nazwę tłumaczyć podobno należy jako „kroplę złota”, co samo w sobie brzmi obiecująco. Grafomańsko parafrazując powiedzenie, wypada zatem sprawdzić, czy wszystko złotem jest, co się w kieliszku mieni.

Podobno trudno oczekiwać od win tej odmiany jakiejś stałości co do barwy; różnić się w tej kwestii mają podobno zasadniczo. Nam trafiło się chłodno żółte, blade i bardzo jasne. Delikatnie wpada też w zieleń, co w sumie zaskakuje przy konfrontacji ze smakiem wina. Ale o tym za chwilę.

Aromat wina jest arcydelikatny i bardzo stłumiony. Momentami można wręcz wątpić, czy jest tu w ogóle jakiś aromat. Bardzo trzeba się wysilić, żeby nie skapitulować i wyciągnąć z kieliszka coś wyczuwalnego także w smaku: charakterystyczny np. dla madery, trudny do bliższego określenia posmak wzmacnianego wina i sfermentowanych owoców. Z trudem przychodzi wynalezienie innych określeń.

Jak sygnalizowaliśmy, aromatowi bardzo odpowiada smak wina. Również jest bardzo delikatny, znowu trącąc wzmocnionym winem. Jest przy tym dość szorstkie, może nawet gorzkie – z którego atrybutu chyba przechodzi gdzieś w okolice mineralności. Można też wyczuć delikatną kwasowość. Ale jest też druga, głębsza – słodsza i ciepła – warstwa, do której wcale nie tak łatwo dotrzeć. Rodzi to więc podejrzenie, że wino jest wcale zniuansowane w tej swojej subtelności. Swoim zachowaniem w ustach przypomina też trochę Hárslevelű. Wino jednak nieprzesadnie bierze rozbieg, stąd trudno nawet mówić o jakimkolwiek finiszu: pod tym względem wypada raczej skromnie.

Trafiło nam się ciekawe doświadczenie, z którym na pewno warto się zmierzyć. Do serc może wino specjalnie nam nie przemówiło (czego dowodem niech będzie 78 guziczków od E. i 79 od M.), ale obiektywnie przyznać trzeba, że na pewno takie wino nie jest powodem do wstydu.

Metryczka

Kraj: Armenia

Producent: Getnatoun

Szczep: Voskeat

Rocznik: 2010

Zawartość alkoholu: 11-13%

Miejsce zakupu i cena: stoisko Win Armenii na festiwalu dobrego smaku w Poznaniu, 42 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s