Nebbiolo in purezza

dnia

barolo1

Terre del Barolo 2010
Denominazione di Origine Controllata e Garantita
Progetto Qualità

Mogliśmy zamówić magnesy na lodówkę, ale jednak poprosiliśmy o osadzenie w roli pamiątki z Włoch butelki Barolo. Na wybór tej konkretnej nie mieliśmy przesadnego wpływu, ale nie miało to większego znaczenia, bo o winach tych wiemy w sumie tylko tyle, że są genialne. A więc i tak musiało być dobrze.

Wino całkiem intensywnie cieszy oczy swoją czerwono-rubinową, ciemną, ceglaną i krwistą barwą.

Aromat jest raczej surowy i może nawet żelazny. Jest przy tym intensywny i czuć w nim wagę (może nawet ciężar) wina. Dominują „zdecydowane” nuty skóry, dymu. Można też bronić tezy o lekkiej i nieodpychającej stęchliźnie.

W ustach wino okazuje się dostojne i eleganckie. Wyraźnie zaznaczone taniny (i towarzyszące im uczucie „suchości” wina, jego wytrawności) dobrze balansują się z delikatną, owocową soczystością. Jest przy tym wcale zniuansowane (bardzo przyjemne, „miękkie” podbicie) i głębokie. Gdy mowa o owocach, to wino można porównać chyba do wiśni, z tą jej goryczką i soczystością. Nie ma w sobie jednak nic z kompotu, stąd porównań tego rodzaju używać trzeba ostrożnie. Jest też w sumie całkiem świeże: próżno szukać w nim wędzonych smaków czy beczki.

Wino ucieszyło nas bardzo, choć trzeba też przyznać, że od tego rodzaju butelek oczekiwalibyśmy czegoś „więcej”, czegoś chociaż trochę zaskakującego. Niemniej, trafiła nam się nader solidna propozycja, którą wycenić można na mocne 89 (E.) i 87 (M.) guziczków.

barolo2

Metryczka

Kraj: Włochy

Producent: Cantina Terre del Barolo

Szczep: Nebbiolo

Rok: 2010

Zawartość alkoholu: 14%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s