Nagy Somló, wielkie wino

dnia

nagy_somlo

Nagy Somló 2011
Gyorgykovacs Imre
Hárslevelű

Że Somlo to taka nasza z wielu względów ziemia obiecana, mieliśmy już okazję nie raz (bo może dwa) wyznawać. Smaczku naszej do tego małego regionu atencji na pewno dodaje nieposkromiona chęć zwiedzenia go na rowerze: rzecz taka łatwa, a drugi rok z rzędu się nam nie udała. Takiego smaczku dodawała też względna niedostępność wina w Polsce. Aż wreszcie na festiwalu dobrego smaku przyuważyliśmy stoisko sklepu pana Makłowicza, a tam stało ono. Somlo. Co prawda nie ze szczepu Juhfark, ale i tak nie mogło być mowy o jakimkolwiek powstrzymywaniu się przed zakupem. A po zakupie – przed odkorkowaniem.

W kieliszku ładnie mieni się wino o żywej, soczystej i ciepłej barwie. Kolor przyjemnie żółty, przypomina trochę lipowy miód.

Swoje bogactwa wino odsłania jednak dopiero w nosie. Słonawo-słodki aromat przywołuje na myśl solennie dojrzały parmezan. Wyczuwalna jest też słodycz dojrzałych owoców. Chciałoby się powiedzieć, że są to gruszki albo może nawet melon, ale wino nie jest przecież ani trochę mdłe – a owoce te miewają to z kolei w zwyczaju. Mniej intensywnie, ale wyczuwalne są również nuty limonki, a nawet podpalanej wanilii.

W ustach znowu, i to ewidentnie, czujemy parmezan: słodycz przełamywana jest tutaj delikatną „słonością”. Świetnie zbalansowane są tutaj ta miękka słodycz z bardzo subtelną i delikatną mineralnością. Momentami kwasowość z mineralnością czochrają i mierzwią kubki smakowe, ale wszystko to odbywa się w dobrym tonie. No i ta delikatna sól… Wino jest bardzo złożone i intrygujące: pewnie nie wyłapujemy nawet 1/3 jego niuansów. Co nie przeszkadza nam w kolokwialnym stwierdzeniu, że jest to niebo w gębie.

Świetne wino i tyle. Nie sposób chyba się nim znudzić. Gdybyśmy mieli więcej butelek, to pewnie już byśmy ich nie mieli. Mamy natomiast 95 (E.) i 93 (M.) guziczki.

 

nagy_somlo_etykieta

Metryczka

Kraj: Węgry

Producent: Gyorgykovacs Imre

Szczep: Hárslevelű

Rok: 2011

Zawartość alkoholu: 13%

Miejsce zakupu: stoisko sklepu Win-Ko na poznańskim festiwalu dobrego smaku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s