Sycylia bez chemii

dnia

nerello_sycylia

La Marza 2013
Nerello Mascalese
Feudo Montoni
Terre Siciliane Indicazione Geografica Tipica
Vino Biologico

Przywykliśmy kojarzyć Sycylię z winami raczej masywnymi, opartymi na Nero d’Avola. W których nie ma oczywiście nic złego, ale trzeba przyznać, że gustujemy raczej w lżejszych odmianach. Z tym większym zainteresowaniem przyjęliśmy do świadomości informację o szczepie Nerello Mascalese, który mimo tak południowego pochodzenia miałby wyjść gustom naszym i potrzebom naprzeciw.  Jest to co prawda trochę frustrujące, że co chwilę okazuje się, że we Włoszech uprawiane są kolejne, nieznane nam szczepy autochtoniczne, ale tak właściwie to cieszy nas niezmiernie to niewyczerpane źródło nowości. Oczekiwania były więc odpowiednie; pozostało skonfrontować je z rzeczywistością, która na dodatek okazała się organiczna.

W barwie wina widzimy przede wszystkim fiolet wpadający w purpurę – a więc nie tak znowu to częsty w naszych kieliszkach widok. Od samego patrzenia wino może się wcale nieźle spodobać.

Trochę mniej zgodni byliśmy przy ocenie aromatu. Z jednej strony wyczuć można tutaj owoce leśne, okraszone czymś w rodzaju „surowości”, żelaznego zabarwienia. To z kolei nie pozbawia owocu soczystości. Z drugiej strony wydaje się, że aromat trąci zapachem wędzarni i jeśli z czymś wspomnianą „żelazność” godzić z czegoś ją wywodzić, to właśnie z tego wędzenia. Konsensusu jednak na tym polu nie osiągnęliśmy.

Spotkać się można z tezą, że smak tego szczepu delikatnie skręca ku Pinot Noir. Może i tak, ale jednak to wino jest zdecydowanie masywniejsze. Przy czym i tak raczej lekkie, jak na nasze o Sycylii wyobrażenia. Są i taniny, i swego rodzaju ciepła słodycz (czarnego pinota „stajenka”?). Trafia się też intrygujący trop fermentującej aronii, mającej w sobie też coś z lukrecji. Z pewnością wino istotnie zmienia się w trakcie picia i w sumie trudno wyciągnąć z tej mnogości wrażeń jakiś wspólny mianownik. Może dlatego, że jest to jedno z tych win „ekologicznych”?

Nie jest to jednak żaden zarzut, bo debiut Nerello wypadł dla nas świetnie. Dużo się o tym winie nagadaliśmy, trochę nawet się spierając. Dodać do tego należy bardzo dobrą relację jakości do ceny, co daje nam 82 guziczki od E. i 84 od M.

Metryczka

Kraj: Włochy

Region: Sycylia

Producent: Feudo Montoni

Szczep: Nerello Mascalese

Zawartość alkoholu: 13%

Rok: 2013

Sklep i cena: Enoteca Tre Bicchieri (Poznań), 45 zł

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s