Jest taki szczep

dnia

langhe_nebbiolo_2011Ghiomo Vigna Granda
Langhe DOC
Nebbiolo 2011

Jeśli są takie słowa-klucze, które działają na nas zawsze, to bez wątpienia jest to „Langhe”. A jak „Langhe”, to i „Nebbiolo”. A jak Langhe i Nebbiolo, to potrzebne są nam już tylko korkociąg i szkło. Tak było i tym razem, więc bez zbędnego rozpisywania się na wstępie od razu przechodzimy do degustacji.

Barwa jest może i dla Nebbiolo reprezentatywna: jest i trochę soczyste, i niepozbawione brązowej, przyjemnie ciepłej cegły. Momentami jednak można odnieść wrażenie, że pod odpowiednim kątem wino jest dla oka bardzo ciemne i przez to ciężkie.

W nosie wyczuwamy sporo soczystych owoców: wiśni, czereśni. Trochę mniej śliwki, a znajdzie się może nawet odrobina czekolady. Wino nie traci przy tym na dostojności, nawet jeśli aromat momentami jest aż nadto intensywny.

W ustach wino jest pełne i obfitujące w taniny. Nie odbierają mu jednak ciepła, ponownie nawiązując do wyczuwalnej w aromacie czekolady czy też może kawy. Tutaj też pojawiają się wyczuwane wcześniej soczyste owoce.

Co prawda degustowane wino niekoniecznie odpowiadało naszym o z Langhe Nebbiolo wyobrażeniom, ale i tak bawiliśmy się z tą butelką bardzo dobrze. Chętnie kiedyś wrócimy do tej propozycji, w tym momencie okraszając ją 89 (E.) i 87 (M.) guziczkami.

Metryczka

Kraj: Włochy

Region: Piemont

Producent: Ghiomo

Szczep: Nebbiolo

Rocznik: 2011

Zawartość alkoholu: 14%

Sklep i cena: Enoteca Tre Bicchieri (Poznań), 49 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s