Nie tylko Milestii Mici, nie tylko Cricova

dnia

chardonnay_mołdawia

Bostavan Chardonnay

Z dużą wdzięcznością i uznaniem zawsze myślimy o zapamiętaniu i poświęceniu, z jakimi z różnych zakątków świata zwozi pod nasz adres (zazwyczaj w plecaku, chociaż niedawno dorobił się samochodu) drogi nasz przyjaciel wcale egzotyczne i interesujące wina; zawsze niemal ze źródła. Ostatnio stojak obrósł kolejną warstwą ukraińsko-marokańsko-sycylijską, a więc należało wybrać coś spod spodu. Wcześniej trafiła nam się wcale pokaźna reprezentacja win mołdawskich, spośród których cmokaliśmy dotąd nad najważniejszymi winnicami, tj. Milestii Mici i Cricovą. Kolejną propozycję okazuje się dla nas mieć Bostavan z Kiszyniowa.

Wino ma krystalicznie czystą barwę. Jest ona trochę paradoksalna, bo z jednej strony chłodna, a z drugiej – nasycenie żółta.

Aromat jest lekki; mieszają się w nim kwiaty i cytrusy: całość niezbyt intensywna, a momentami nawet przytłumiona.

Co w nosie, to i w ustach. Dominują kwiaty i cytrusy. Przyjemnie zbalansowane kwasowość i owoc – aż chciałoby się rzec, że czuć rękę dojrzałego/świadomego winiarza, popełniającą całkiem dostojne wino. Na nie tak krótkim finiszu jest ono głównie kwasowe. Jeśli mielibyśmy coś zarzucić smakowi tego wina, to jego lekką mdławość (E.) czy wyczuwalny alkoholowy ciężar (M.).

Według M. jest to chyba najlepsze, najciekawsze i najbardziej zbalansowane z dotychczas przez nas degustowanych win mołdawskich. Entuzjazmu tego nie podziela E., przyznając mu 79 guziczków (wobec 86 z drugiej strony stołu).

Metryczka

Kraj: Mołdawia

Winnica: Bostavan

Szczep: Chardonnay

Rok: 2011

Zawartość alkoholu: 13%

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s