Czerwony Miłosz z Łazu

dnia

milosz_dornfelder

Winnica Miłosz
Loos Zweigelt & Dornfelder
2014

Nasze odkrywanie win lubuskich musi rzecz jasna uwzględnić Winnicę Miłosz, położoną w Łazie niedaleko Zielonej Góry. Z krótkiej rowerowej wycieczki i wizyt w tych kilku winnicach wysnuliśmy wniosek, że Miłosz powinien zaliczać się do naszego top 3, obok Cantiny i Kingi. Wrażenia z wycieczki wrażeniami z wycieczki, ale trzeba to jeszcze odnieść do kupionego tam wina.

Degustowany przez nas kupaż Zweigelta i Dornfeldera jest winem młodym, co widać już po jego kolorze. Jest on jasny, trochę rubinowy. Ale też czereśniowy czy odrobinę porzeczkowy. Wino jest klarowne i przez to przyjemne dla oka, a wręcz pod tym względem „podręcznikowe”.

Aromat jest przede wszystkim – jeśli nie wyłącznie – owocowy. Dominują owoce kwaskowate, jak np. porzeczka. Jeśli ktoś nam powie, że czuje tu aromaty wiśni czy czereśni, to też protestować nie będziemy.

Młodość wina bardzo mocno wpływa na jego smak. Na pewno na pierwszym planie wybijają się owoce: ponownie czerwona porzeczka, jakieś owoce leśne, trochę owoców bardziej mięsistych (np. niedojrzała wiśnia). Degustując wino na miejscu, czuliśmy też nuty pieprzne. Teraz nie potrafimy ich już wydobyć. Wino jest nieprzesadnie zniuansowane; raczej jednowymiarowe i w miarę proste. Z czego jednak nie śmiemy czynić zarzutu. Na pewno też bardzo ładnie się otwiera i z czasem – mimo wieku – staje się coraz bardziej dostojne.

Pewnie nie każdemu to wino przypadłoby do gustu – zwolennicy pełnej ciała Hiszpanii mogliby być odrobinę zawiedzeni. Ale też chyba nie do nich wino jest adresowane. Nam całkiem przypadło do gustu i jesteśmy też w stanie wyobrazić sobie, że świetnie będzie pasowało do bardzo wielu dań kuchni polskiej. Z nadzieją na kolejne zakupy w Łazie, tym razem zostawiamy w butelce 78 (E.) i 76 (M.) guziczków.

Metryczka

Kraj: Polska

Producent: Winnica Miłosz

Szczepy: Zweigelt, Dornfelder

Rok: 2014

Zawartość alkoholu: 11,5%

Miejsce zakupu i cena: u źródła, 50 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s