Bordeaux się nie narzuca

dnia

chateau_perrot

Chateau Perrot
Cuvee Prestige 2010
Appellation Bordeaux Controlee

Może i wstyd się do tego przyznać, ale z winami francuskimi mamy chyba jakiś problem. Co prawda nie kwestionujemy ich wielkości czy wspaniałości, ale jednak gdy przychodzi co do czego, to często wydają się jakieś takie anonimowe i nie-szczególne. Pewnie wynika to z faktu, że pijamy dolną czy średnią półkę, ale takie też półki są w naszym zasięgu gdy chodzi o inne kraje. Mimo jakichś tam lektur na ten temat, sięgając po francuskie flaszki mamy chyba problem z wyobrażeniem sobie tego winiarza, który z pasją degustowane przez nas wino był kilka lat temu produkował. Nie oznacza to oczywiście, że problem miałby leżeć po stronie wina, a nie naszej. Podobnie jest z tym bordeaux: podobno wcale przyzwoite, kupione we Francji, ale nie porywa. Zacznijmy jednak od początku.

Wino ma istotnie ciemną barwę: czerwono-brązową, krwistą, z ceglaną obwódką. Jest też całkiem gęste.

Aromat w tym wypadku to nie taka prosta sprawa. Z jednej strony jest dość owocowy (owoce leśne), trochę też „żelazny” (metaliczny). Wybijają się też bardziej cierpkie nuty, a cała ta mieszanka jest raczej mało intensywna.

W ustach ciekawie współgrają ze sobą taniny z owocami i miękkością tych ostatnich. Wino pije się bardzo przyjemnie, ale też trudno wskazać jakieś cechy mu szczególne. Dość szybko też ginie, nieco rozczarowując finiszem. Ot, wydaje się, że mamy tu wino na wcale zadowalającym poziomie, o którym jednak niewiele da się powiedzieć; nieprzesadnie zwraca na siebie uwagę.

Nie mamy nic przeciwko takim winom, chociaż może nie cmokaniu, a wspólnej biesiadzie powinny one raczej służyć. W tej roli ze swoją nienachalnością degustowane bordeaux spisałoby się wprost świetnie. Niech więc krzywdzącą nie będzie zgodna ocena 80 guziczków.

Metryczka

Kraj: Francja

Producent: Earl Chavaux – Chateau Perrot

Rok: 2010

Zawartość alkoholu: 13,5%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s