Holender dojrzewa jak ananas

dnia

apostelhoeve

Apostelhoeve Riesling 2012

Sezon tarasowy kończy się definitywnie, wreszcie więc kres osiągnęły również nasze niderlandzkie zapasy. Wieńczy je butelka bardzo przez nas wcześniej cenionego rieslinga ze zdecydowanie najmocniejszej stajni Limburgii, tj. Apostelhoeve. Wcześniej próbowaliśmy tego wina z 2010 roku, teraz przyszedł czas na jakoś tam już zamierzchły rok 2012. Nie można jeszcze powiedzieć, że jest to wino wiekowe, ale też jakoś tam już zdążyło dojrzeć, więc z tym większą ciekawością zaglądamy pod korek.

Z samego patrzenia zresztą wynika niewiele nowego. Przyzwoicie jasna barwa: trochę słomkowa, trochę z zielonymi refleksami. Wszystko tak, jak być powinno i na swoim miejscu.

Trochę bardziej zaskakuje nas aromat wina. Cytrusy? Brzoskwinie? Ananas? Tak, chyba ananas. Kiedyś już wino pachniało nam ananasem i niekoniecznie był to komplement. Nie dajemy się jednak zniewolić wspomnieniom, wąchamy dalej. Zapach jest więc słodkawy, krągły, trąci bardzo dojrzałym, a może nawet i podgniłym owocem. Jest też na swój sposób subtelny, ale niewiele tu z rieslingowego dostojeństwa. W życiu chyba nie odgadlibyśmy, że to ten szczep.

Sporo wrażeń dostarcza też smak wina. Najpierw koresponduje on z aromatem: jest dojrzały, pełny, krągły. Zdecydowanie owocowy. Trochę tu jabłka, ale też znowu pojawia się ten ananas. Już, już chce się powiedzieć, że zero w winie kwasowości, ale nie – oto jest! Pojawia się, bardzo subtelna i oddająca pierwszeństwo owocom. Ale jednak jest. Kwasowość natomiast bardzo ładnie wypreparowała się na samym finiszu, zapewniając mu odpowiednią długość.

Bardzo, bardzo ciekawe i zaskakujące wino. Nie śmielibyśmy się spodziewać po nim takich wrażeń, co wszak nie jest jego krytyką. Lubimy wina niejednoznaczne, nawet jeśli to akurat nieprzesadnie trafia w okolice naszych gustów. Trzeba mu jednak oddać, że poniżej nie tak znowu niskiego poziomu na pewno nie schodzi i na uznanie zasługuje. A skoro tak, to 87/100 od E. i 84/100 od M.

Metryczka

Kraj: Niderlandy

Producent: Apostelhoeve

Szczep: Riesling

Rok: 2012

Zawartość alkoholu: 12%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s