Winne italo disco

dnia

salice_salentino

Masseria del Fauno Salice Salentino DOC

A takie miało być delikatne. Zniuansowane i wręcz kwasowe. Takie nie aż tak bardzo nasycone i wulgarne, jak to się w południowych Włoszech zdarza. Takie wizje snuł przynajmniej sprzedawca z poznańskiego Centrum Wina. Można było oczywiście nabrać pewnych podejrzeń, gdy uznał, że Salice Salentino to nazwa szczepu, ale z drugiej strony my sami nie poddajemy się imperatywowi wyczynowości i profesjonalizmu, więc tego rodzaju pomysły można było uznać za jakoś tam ujmujące. Co gorsza, ostatecznie skutkiem był zakup butelki, którą opisujemy trochę ku przestrodze, a trochę z lekkim tylko rozczarowaniem.

Barwa jest bardzo ciepła i ciemna. Wiśnia, cegła, tyle. Przy czym jest bardzo przyjemna i można nawet się w spoglądaniu w kieliszka otchłań jakoś tam zapamiętać.

Miękki, krągły i owocowy aromat w miarę adekwatnie zapowiada charakter wina. Adekwatne w tej zapowiedzi są też niestety nuty kompotowe.

Co nos wyczuł, usta potwierdziły. No niestety, kompot i populizm. Jeśli spojrzeć na to wino trochę przychylniej, da się wyłowić z niego nuty wiśni, a nawet śliwki. Taniny bardzo mizerne, ale umówmy się, że jednak jakieś są. Wino jest przy tym rzecz jasna pełne i dobrze zbudowane, ale też krągłe i pozbawione zadziorności. Pod koniec butelki irytuje tak, jak irytować może rozmowa z głupim człowiekiem.

Bo to tak do końca nie jest złe wino. Może nawet bardziej po naszej stronie leży wina, że akurat potrzebowaliśmy czegoś, o czym można podyskutować, nad czym dałoby się pocmokać, o coś pospierać. Spróbować wyczuć niuanse. Jeśli jednak przyjąć bardziej demokratyczną perspektywę, to może jednak nie ma co na tej flaszce aż tak psów wieszać – jako niezobowiązujące tło spotkania towarzyskiego czy inne wino weselne pewnie Masseria del Fauno spisałaby się świetnie. Starając się nie ulegać niekoniecznie dobrym emocjom: 57 od E. i 51 od M.

Metryczka

Kraj: Włochy

Producent: Masseria del Fauno

Szczepy: 90% Negroamaro, 10% Malvasia

Rok: 2012

Zawartość alkoholu: 12,5%

Miejsce zakupu i cena: Centrum Wina (Poznań, Stary Browar), 29,90 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s