Polska w ruinie, czyli czerwone spod Nowej Soli

dnia

czerwone_kinga

Winnica Kinga – Czerwone

Mówić o polityce przy winie w najwyższym stopniu się nie godzi. Trudno się jednak uwolnić od skojarzenia z kampanią wyborczą jednej z kandydatek, gdy odkorkowuje się kolejną butelkę zebraną podczas naszego małego objazdu po okolicach Zielonej Góry. Przejeżdżaliśmy wówczas przez Nową Sól, która rzekomo ma symbolizować ruinę Polski. Nam akurat bardzo się podobało i ogólnie byliśmy zbudowani rozwojem winiarstwa w regionie, a i w samej Winnicy Kinga sporo dowiedzieliśmy się nie tylko o winie, ale i o tym rzekomo upadłym, nieodległym mieście. Podobało nam się też różowe wino od tych przesympatycznych mieszkańców Starej Wsi, czas więc sprawdzić, co mają do zaproponowania w temacie win czerwonych.

Po nalaniu do kieliszka, wino wydaje się mętne. Ale to tylko na początku. Przede wszystkim jednak ma ono bardzo ciemną barwę; trochę fioletową, jagodową, trochę też może aroniową. Raczej nieprzezroczyste, choć na brzegach zauważamy wyraźnie bordowe czy nawet rubinowe refleksy.

Aromat jest jednoznacznie owocowy (czerwone owoce leśne zapewne), a przy tym świeży i soczysty. Nie jest przy tym przesadnie intensywny.

Również w ustach wino jest dość jednoznacznie owocowe. Na początku jest zresztą dość „ostre” (aronia?), ale z czasem się zaokrągla i oscyluje wokół nut śliwkowych. Wyraźnie wyczuwalne są też soczyste i mięsiste owoce – niech będzie, że wiśnia. Istotna i nie tak znowu masywna owocowość wywołuje wrażenie kwasowości. Przy pierwszym kieliszku mieliśmy też nieprzyjemne wrażenie „bąbelków” czy – jak to określamy za pewnym Francuzem – „zblazowania” wina. Powstała obawa, że albo wino jest po prostu młode, albo – nie daj Boże – nie było odpowiednio zakorkowane. Na szczęście problem ten mija z czasem i osadzeniem w kieliszkach, wraz z którymi wino nabiera nie tylko powietrza, ale też ciała i krągłości.

Nam się podobało. Bardzo dobre, soczyste i delikatnie czochrające kubki smakowe wino. Może nieprzesadnie łatwe w odbiorze, ale na pewno warte oceny 81/100 (M.) czy nawet 85/100 (E.). Wydaje się, że świetnie pasowałoby do niejednego dania kuchni polskiej.

Metryczka

Kraj: Polska

Winnica: Kinga

Zawartość alkoholu: 11%

Miejsce zakupu i cena: u źródła, 35 zł

Niestety, o roku i – co gorsza – szczepach nie wiemy nic albo raczej nie pamiętamy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s