Proczki dają radę

proczki_wino_gronowe

Winnica Na Leśnej Polanie
Muskat morawski 2013

Żeby zachować się przyzwoicie względem tego wina to tak właściwie powinniśmy byli w trakcie degustacji zacząć łazić wokół stolika i szczekać. Czy nawet odszczekiwać. Od kiedy zaczerpnęliśmy butelkę ze źródła podczas naszej majowej wycieczki, właściwie cały czas wymienialiśmy na jej temat porozumiewawcze spojrzenia i myśli. No bo wiadomo, nie wyglądało to wszystko jakoś super profesjonalnie. A momentami to bliskie było wręcz przaśności. Nie żebyśmy od razu mieli jakieś nowosnobistyczne potrzeby, którym jedynie Winna Góra w Cigacicach jest w stanie sprostać, ale jednak wiadomo. No więc zdarzyła się miła niespodzianka, bo wino jest po prostu dobre. A gdyby przyszło nam wypowiedź rozbudować, to wyglądałoby to tak.

Barwa wina jest bardzo chłodna, jasnożółta z intensywnymi, zielonymi akcentami. Chociaż wino jest klarowne i czyste jak łza, to jednak co chwilę między zębami zatrzymują się niespodzianki pochodzące z bogatego osadu.

W nosie wino jest zdecydowanie świeże. Trąci owocem, ale i kwiatem. Zwłaszcza zaraz po odkorkowaniu butelki nie szczędzi nam pełni i soczystości.

Smak zaskakuje bardzo pozytywnie. Dość kwasowe, z wyraźnie zaznaczonym owocem, który jednak nie panoszy się jakoś po kubkach smakowych. Wino jest na swój sposób ascetyczne i suche (tzn. nie jest soczyste). Bardzo nam ta elegancja i surowość odpowiadają, ale po stronie wad należy też odnotować pewne gorzkie nuty.

Reasumując: bardzo miła niespodzianka. Co prawda nie ma tu jakiejś obfitości intensywnych smaków, ale nam taki stan rzeczy w zupełności odpowiada. Wino nie jest przesadnie łatwe w odbiorze, ale w żaden sposób nie ujmuje mu to jakości i, chciałoby się rzecz, przyzwoitości. Z naszej strony 80/100 (E.) i 81/100 (M.) z nadzieją na kolejne spotkania.

wino_gronowe_etykieta

Metryczka

Kraj: Polska

Winnica: Na Leśnej Polanie, M. J. Lewandowscy, Proczki

Rocznik: 2013

Zawartość alkoholu: 12%

Miejsce i cena zakupu: u źródła, ok. 30 zł

proczki_wino_gronowe_widok

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s