Półwytrawne Armenii złote ziarna

dnia

armenia2

Getnatoun 2010

Rok z niezłym okładem minął od naszego spaceru po poznańskim festiwalu dobrego smaku, gdzie kupiliśmy kilka ciekawych butelek. Było tam też stoisko z winem z Armenii: już wydawało się, że wszystkie wówczas zdobyte tam butelki osuszyliśmy, ale jednak ostatnio udało się odkopać półwytrawny Voskehat („złote ziarno”) – szczep tyleż ciekawy, co nam nieprzesadnie dotychczas znany. Co prawda we wszelkie „pół-” wynalazki wierzymy umiarkowanie, ale podobno w Armenii wulgarnie nie dosładzają, tylko samo jakoś tak to tam wychodzi.

Nazwa zobowiązuje, a więc i barwa wina musi przypominać złoto. Soczyście żółta, chociaż nieprzesadnie głęboka.

Aromat niesie skojarzenie z winem wzmacnianym; najbardziej chyba z maderą. Jest też dość ciężki, „przykurzony”. Bardzo intrygujący.

Na etykiecie stoi, że wino jest półwytrawne i rzeczywiście: słodyczy w nim sporo. Podobnie jak w przypadku aromatu, także w ustach wino obiera azymut na wina wzmacniane. Potrzebuje też całkiem sporo czasu, żeby się otworzyć, nabrać pełni i krągłości. Jednak traci też wówczas coś ze swojej pierwotnej zadziorności. Ma też bardzo ciekawe, gorzko-kwasowe tło, przy czym podczas całej degustacji dominują słodycz i pełnia madery/porto.

Może niekoniecznie jest to „nasz styl” i zazwyczaj oczekujemy od wina innych wrażeń. Trzeba jednak przyznać, że jest ono zupełnie poprawne, a przy tym bardzo intrygujące i nie pozostawia degustującego obojętnym. Duża to zaleta, po uwzględnieniu której oceniamy zgodnie wino na 80/100.

armenia

Metryczka

Kraj: Armenia

Producent: Getnatoun

Szczep: Voskehat

Rok: 2010

Zawartość alkoholu: 10-12%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s